Gaz-System: zbadano dno Zatoki Gdańskiej przed budową gazociągu

fot: GAZ-SYSTEM

W latach 2011 -2014 w systemie gazociągów nadzorowanych przez spółkę wystąpiło 110 awarii

fot: GAZ-SYSTEM

Zakończono badanie dna Zatoki Gdańskiej na obszarze projektowanego terminalu i gazociągu podmorskiego łączącego terminal z lądem - podał w piątek Gaz-System. Marynara Wojenna realizuje ostatni etap - neutralizuje wykryte materiały niebezpieczne, m.in. niewybuchy.

Gaz-System w przesłanym w piątek komunikacie poinformował, że prace nad projektowaniem pływającego terminala FSRU osiągnęły kolejny ważny etap, którego celem jest zbadanie otoczenia morskiego przyszłej inwestycji. Przypomniano, że badanie dna Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się jesienią ub.r. i polegało na wyszukaniu przez statek badawczy na trasie gazociągu podmorskiego oraz w miejscu lokalizacji nabrzeża dla FSRU metalowych obiektów ferromagnetycznych.

Na podstawie wyników tych prac powstała lista potencjalnych materiałów niebezpiecznych - tzw. UXO (ang. Unexploded Ordnances), czyli niewybuchów, niewypałów czy też zdeponowanych na dnie substancji chemicznych, które należy usunąć. Badany teren był także sprawdzany pod kątem występowania wartościowych przedmiotów archeologicznych.

W komunikacie podano, że identyfikacja obiektów z wykorzystaniem statku wyposażonego w specjalistyczne sonary i inne urządzenia umożliwiające wykrycie wszystkich anomalii stanowiła pierwszy etap działań. W drugim etapie, po sporządzeniu listy obiektów do weryfikacji, rozpoczęto prace pod wodą, mające na celu sprawdzenie obiektów z listy przez doświadczonych nurków na dnie zatoki. Do akcji włączyła się Marynarka Wojenna RP, której zadaniem jest neutralizacja obiektów niebezpiecznych.

Podczas badań dna zatoki zlokalizowano także obiekty archeologiczne. Jednym z nich jest 12-metrowy wrak statku leżący na trasie inwestycji. Wykryto także drewniany kabestan (służy do wciągania na pokład lin) i kotwice statków.

Prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc, cytowany w komunikacie zapewnił, że w procesie przygotowania morskiej części projektu FSRU spółka przykłada szczególną wagę do bezpieczeństwa. Współpracujemy na bieżąco z Marynarką Wojenną RP, Urzędem Morskim w Gdyni oraz Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - przekazał i dodał, że dzięki koordynacji działań oraz połączeniu doświadczenia i specjalistycznej wiedzy wszystkich podmiotów zachowane zostaną cenne zabytki, które skrywają wody Zatoki. Ponadto, niezakłócona pozostanie realizacja prac budowalnych w przyszłości.

Jak podaje Gaz-System, program inwestycyjny został podzielony na część morską i lądową. Pierwsza z nich obejmuje budowę w Zatoce Gdańskiej nabrzeża, do którego na stałe zacumowana będzie jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). To statek przystosowany do regazyfikacji dostarczanego przez metanowce skroplonego gazu (LNG), a także gazociąg podmorski łączący terminal z częścią lądową. Gazociąg zostanie ułożony pod dnem Zatoki, a samo nabrzeże technologiczne powstanie ok. 3 km od brzegu, tuż przy torze wodnym prowadzącym do Portu Północnego. Jest to między ujściami odnóg Wisły: Śmiałej i Martwej.

Cześć lądowa to budowa gazociągu Gustorzyn - Gdańsk, którym gaz po regazyfikacji będzie rozprowadzany na terytorium kraju.

W lipcu 2023 r. Gaz-System zakończył proces pozyskiwania decyzji administracyjnych dla wszystkich gazociągów lądowych. Miesiąc później, w ramach procedury Open Season, zarezerwowana została na 15 lat pełna moc regazyfikacyjna Terminalu FSRU na poziomie 6,1 mld m sześc. rocznie.

W grudniu 2023 r., w toku trwających prac projektowych dla części podmorskiej, zakończone zostały odwierty geotechniczne w Gdańsku. Pozwolą one na wykonanie analizy podłoża, niezbędnej do wskazania lokalizacji punktu początkowego gazociągu podmorskiego oraz trasy jego przebiegu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.