Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 113.81 USD (+0.30%)

Srebro

84.63 USD (+0.27%)

Ropa naftowa

100.39 USD (-1.25%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.19%)

Miedź

5.82 USD (-0.13%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 113.81 USD (+0.30%)

Srebro

84.63 USD (+0.27%)

Ropa naftowa

100.39 USD (-1.25%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.19%)

Miedź

5.82 USD (-0.13%)

Węgiel kamienny

128.60 USD (-0.23%)

Gaz-System: powstanie 168 km nowego gazociągu

System przesylowy gaz system pl

fot: gaz-system.pl

Gaz-system SA jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski

fot: gaz-system.pl

Do końca 2018 roku w kilkunastu gminach województw wielkopolskiego i dolnośląskiego powstanie 168 km gazociągu Lwówek-Odolanów - poinformował w poniedziałek w komunikacie Gaz-System. Spółka uzyskała dofinansowanie budowy gazociągu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość środków unijnych to ponad 472 mln zł. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projekt o znaczeniu wspólnotowym".

Gaz-System podpisał umowy na realizację tej inwestycji w kilkunastu gminach w województwie wielkopolskim i dolnośląskim. Jak podkreślił operator, gazociąg Lwówek-Odolanów to ważna część międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Będzie to ostatni element magistrali gazowej łączącej terminal LNG w Świnoujściu z podziemnymi zbiornikami gazu w Wierzchowicach w województwie dolnośląskim i Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskim.

W gminach Lwówek, Kuślin, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Kamieniec, Kościan, Krzywiń, Osieczna, Krzemieniewo, Poniec, Krobia, Pępowo, Kobylin, Zduny, Cieszków, Milicz, Sulmierzyce i Odolanów, zatrudnione przez Gaz-System konsorcja firm: PORR Polska Infrastructure S.A., O.T. Industries-KVV Contractor CO. LTD. oraz JT S.A., IMP PROMONT d.o.o. wybudują nowy gazociąg tzw. wysokiego ciśnienia.

Budowa gazociągu jest podzielona na dwa etapy: pierwszy obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km w województwie wielkopolskim), drugi - połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km w województwie wielkopolskim i dolnośląskim).

"Gazociąg wysokiego ciśnienia Lwówek-Odolanów powstanie z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych technologii, przy wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów oraz najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń" - zapewnił operator i podkreślił, że podczas realizacji inwestycji będzie zapewniony profesjonalny nadzór inwestorski i przyrodniczy.

"Trasa gazociągu przebiega w większości w strefie ochronnej gazociągów już istniejących, co nie generuje nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów. Dzięki inwestycji do lokalnych budżetów wpłynie podatek od nieruchomości stanowiący 2 proc. wartości infrastruktury gazowej, zlokalizowanej na terenie gminy - napisał operator w komunikacie.

Gaz-System uzyskał dofinansowanie budowy gazociągu Lwówek-Odolanów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość środków unijnych to ponad 472 mln zł. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projekt o znaczeniu wspólnotowym".

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.