Gaz-System kupił od Orlenu spółkę zarządzającą magazynami gazu

1718632522 gazsystem

fot: Gaz-System

Komisja Europejska ocenia, że region Morza Bałtyckiego może zapewnić do 45 proc. produkcji czystego wodoru do 2030 r.

fot: Gaz-System

Gaz-System kupił od Orlenu w piątek Gas Storage Poland - operatora systemu magazynowania gazu, zarządzającego podziemnymi magazynami - poinformowały obie spółki. Własność magazynów, których obecna pojemność to 3,3 mld m sześc. pozostaje w Grupie Orlen.

Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie PGNiG przez Orlen. Prezes UOKiK w marcu 2022 r., uwarunkował zgodę na przejęcie PGNiG wyzbyciem się w sposób trwały i nieodwracalny kontroli nad GSP, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGNiG.

W piątek - jak poinformowały Orlen i Gaz-System - podpisano ostateczny dokument zamykający transakcję sprzedaży GSP. W lutym br. akcjonariusze Orlenu zgodzili się na zbycie GSP. Zamknięcie transakcji było możliwe dzięki zgodzie Prezesa UOKiK na jej przeprowadzenie. Aby umożliwić GSP realizację swoich zadań, Orlen zawarł umowę, w ramach której operator zarządza pojemnościami podziemnych magazynów gazu należących do koncernu.

Orlen jest właścicielem siedmiu podziemnych magazynów gazu (PMG), o łącznej pojemności ok. 3,3 mld m sześc. Pięć z nich: Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów i Brzeźnica to magazyny złożowe, wykorzystujące sczerpane złoża gazu ziemnego. Dwa, w Kosakowie i Mogilnie, to magazyny kawernowe, w których gaz magazynowany jest w pustych przestrzeniach utworzonych w złożach soli w wyniku jej wypłukania. Jak przypomniał Orlen, koncern aktualnie rozbudowuje największy magazyn Wierzchowice o 800 mln m sześc., do 2,1 mld m sześc. Zakończenie prac planowane jest na przełom 2025 i 2026 r. W efekcie zdolności magazynowania gazu w Polsce zwiększą się do 4,1 mld m sześc., co - jak podkreślił Orlen - istotnie wzmocni bezpieczeństwo dostaw gazu do polskich odbiorców.

Przejęcie GSP przez Gaz-System wzmocni nadzór państwa nad strategiczną infrastrukturą gazową, dzięki temu uporządkowany zostanie model funkcjonowania rynku gazu w Polsce z zachowaniem zasady rozdzielności własnościowej (unbundling), która da uczestnikom rynku gwarancję transparentności i konkurencyjności działania - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.

Według niego, przełoży się to też na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Sterowanie procesem utrzymania w magazynach zapasów gazu jest jednym z kluczowych elementów zapewnienia ciągłości jego dostaw na potrzeby gospodarki i odbiorców indywidualnych. Ponadto Gaz-System jako właściciel Gas Storage Poland uzyska możliwość inicjowania rozbudowy pojemności magazynowej w zależności od potrzeb konsumentów - podkreślił Bando, cytowany w komunikacie Gaz-Systemu.

W ocenie prezesa Gaz-Systemu Sławomira Hinca, nabycie GSP jest rozwiązaniem optymalnym zarówno pod względem elastyczności pracy krajowego systemu przesyłowego, jak i efektywności wydatkowania środków na rozwój pojemności magazynów.

W wyniku tego procesu zwiększy się integralność systemu poprzez swobodne zarządzanie zdolnościami magazynowymi w celu zaspokojenia potrzeb uczestników rynku oraz obsłużenia potencjalnych sytuacji kryzysowych. Funkcjonowanie obu spółek w jednej grupie kapitałowej usprawni także współpracę pomiędzy operatorem systemu przesyłowego, a operatorem systemu magazynowania, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu do odbiorców - ocenił Hinc.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.