Gaz-System: 350 mln zł na połączenia gazowe z Niemcami i Czechami

fot: gaz-system.pl

Tanio już było

fot: gaz-system.pl

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powiedział w poniedziałek, że jego spółka zamierza przeznaczyć 350 mln zł na budowę połączeń z systemami gazowymi Niemiec i Czech. Budowa interkonektora z Czechami już się rozpoczęła i potrwa prawdopodobnie do końca przyszłego roku.

- Około 120 mln zł będzie kosztować budowa przejścia z Czechami, z czego my wydamy ok. 90 mln zł. Z kolei ok. 260 mln zł przeznaczymy na rozbudową Lasowa (połączenie z Niemcami - przyp. red.) - wyjaśnił Chadam. Dodał, że spółka rozpoczęła już budowę interkonektora z Czechami w Cieszynie.

- Inwestycja powinna być gotowa w ciągu roku. Zależy to też od zsynchronizowania naszych prac ze stroną czeską, ale planujemy, że na przełomie 2010 i 2011 roku lub w 2011 roku interkonektor będzie gotowy - zaznaczył prezes. Prace w Lasowie - jak poinformował - są na etapie \"projektowania i uzgodnień\".

Dodał, że w przypadku interkonektora z Niemcami planowana kwota (260 mln zł) pokryje także koszty rozbudowy \"całego przęsła\", który umożliwia dostarczenie gazu z Lasowa albo przez Lasów do Niemiec. - Trzeba pamiętać, że interkonektor, który będziemy rozbudowywać w Lasowie, będzie dwukierunkowy - zaznaczył. - Tak samo połączenie z Czechami - podkreślił.

Obecnie Polska ma możliwość importowania 0,8 mld metrów sześc. gazu rocznie przez Lasów; rozbudowa pozwoli na zwiększenie rocznego przesyłu do 1,5 mld m sześc. Zdolność nowego połączenia z Czechami wyniesie 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

W piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało raport o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Jego autorzy uważają, że połączeniami z systemami gazowniczymi Niemiec i Czech wpłynie do Polski prawdopodobnie gaz z Rosji, co stoi w sprzeczności z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski.

Ponadto - w opinii BBN - budowa połączeń międzysystemowych z Niemcami i Czechami w połączeniu ze zwiększonymi dostawami z Rosji nasyci rynek krajowy gazem i tym samym utrudni podpisanie kolejnych kontraktów na gaz skroplony (LNG), który to ma stanowić alternatywę dla dostaw surowca z Rosji.

Od ubiegłego roku Polska negocjuje z Rosją dodatkowe dostawy gazu od 2010 roku. Konieczność zwiększenia dostaw jest związana z wygaśnięciem kontraktu z RosUkrEnergo. Założenia kontraktu zaakceptował i zarekomendował rządowi zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego; przewidują one zwiększenie rosyjskich dostaw surowca do ponad 10 mld m sześc. gazu rocznie oraz przedłużenie ich do 2037 roku.

- Polsce potrzebne są interkonektory i alternatywne źródła dostaw gazu - mówił w poniedziałek Chadam. Zauważył też, że planowane przez Gaz-System inwestycje mają \"ograniczony\" zakres w stosunku do potrzeb rynku. - To, że jesteśmy teraz w pewnym przymusie przy podejmowaniu decyzji zakupowych (kontrakt z Rosją na dodatkowe dostawy gazu - przyp. red.) wynika z tego, nie mamy tej infrastruktury - zaznaczył.

Przyznał jednak, że \"na synchronizację planów rozbudowy infrastruktury gazowej trzeba poświęcić trochę czasu\". - Trzeba to dobrze przemyśleć razem z naszymi kolegami z Czech i Słowacji - dodał.

W opinii BBN nie jest wykluczone, że w przyszłości Gaz-Moravia, czyli gazociąg z Czechami, uzyska połączenie z węzłem gazowniczym w austriackim Baumgartem, z którego \"magazyny rozprowadzają rosyjski gaz po Europie\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.