Fundusze mają być rekompensatą z budżetu regionalnego samorządu za utracone dochody

fot: Krystian Krawczyk

W województwie śląskim na narciarzy czekają nie tylko znane w całej Polsce ośrodki narciarskie w Wiśle czy Szczyrku, ale także mniej popularne miejscowości

fot: Krystian Krawczyk

Promesy na 8 mln zł dotacji do 23 projektów odebrali w środę prezydent, burmistrzowie i wójtowie 12 beskidzkich gmin województwa śląskiego w ramach tzw. Śląskiego Pakietu dla Turystyki. Wręczył je w Szczyrku marszałek regionu Jakub Chełstowski.

Fundusze mają być rekompensatą z budżetu regionalnego samorządu za utracone dochody, wobec decyzji podjętych przez te gminy na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej. Na dofinansowanie projektów inwestycyjnych w gminach z rejonu Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego w poniedziałek zgodzili się radni sejmiku.

- Najważniejsze jest to, że dziś samorządy - regionalny i lokalny - są razem i wspierają się. W tym trudnym czasie okazujemy łączność, wsparcie i solidarność. Turystyka jest dla nas ważna. Województwo śląskie mimo trudnego czasu także dla nas, wyasygnowało środki. Staramy się jako samorządowcy pomagać samorządowcom i rozwiązywać problemy - mówił w środę w Szczyrku marszałek Chełstowski.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy powiedział, że miejscowości, które otrzymały dotację w większości żyją z turystyki.

- Chwała wam, panie marszałku, że nas wspieracie w tym trudnym czasie. Cieszę się, że program był z nami konsultowany, bo trafia w nasze potrzeby - dodał.

Zgodnie z informacjami urzędu marszałkowskiego pomoc była dostępna dla 38 gmin z trzech powiatów. Skierowana została na podejmowane przez nie inicjatywy na rzecz firm z branży turystycznej. Chodzi o zwolnienia i umorzenia podatków oraz opłat lokalnych za okres pandemii, które skutkują poprawą płynności finansowej przedsiębiorców.

Wysokość wnioskowanej przez jedną gminę pomocy mogła sięgać 2 mln zł, jeśli stosunek oferowanych w niej miejsc noclegowych do liczby mieszkańców przekracza 0,5. Pozostałe gminy mogły otrzymać 500 tys. zł. Pula tego wsparcia w gminach beskidzkich sięgnęła 8 mln zł. Kolejny etap ma objąć gminy jurajskie.

Po 2 mln zł w środę otrzymały Wisła i Szczyrk. W Wiśle powstanie zaplecze Centrum Edukacji Ekologicznej, parking przy kompleksie Jonidło i przebudowana zostanie kładka na Wiśle w Parku Kopczyńskiego. Szczyrk wyda pieniądze m.in. na przebudowę kompleksu sportowego, doposażenie strefy aktywnego wypoczynku i zagospodarowanie parku Zwierzyniec.

Za 1 mln zł Ustroń wybuduje tężnię solankową. Po 500 tys. otrzymały Bielsko-Biała (parking w peryferyjnej dzielnicy Wapienica), Istebna (budowa toru pump track) i Jeleśnia (budowę centrum przesiadkowego obok dworca kolejowego).

Konto pozostałych gmin wzbogaciło się o kwoty od 100 tys. do 477 tys. zł. Wśród inwestycji będą m.in. przebudowa treningowych skoczni narciarskich w Gilowicach, remont amfiteatru w Jaworzu oraz zakup sprzętu do utrzymania tras do narciarstwa biegowego w rejonie Magurki Wilkowickiej w Wilkowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.