Fundacja Rodzin Górniczych rozdała prezenty

Frg barborka09 01 KK

fot: Krystian Krawczyk

Na Barbórce przygotowanej przez Fundację Rodzin Górniczych spotkało się około 300 podopiecznych i gości

fot: Krystian Krawczyk

+31 Zobacz galerię

Galeria
(34 zdjęć)

Około 300 osób zgromadziło się dzisiaj przy świątecznie zastawionych stołach w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Zaproszenie na doroczne spotkanie z sierotami i wdowami po górnikach przyjęli przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich. Podopieczni Fundacji Rodzin Górniczych otrzymali wiele ciepłych słów i upominków.

- W wielu górniczych domach świątecznemu czasowi Bożego Narodzenia towarzyszy przygnębienie i żal. Przy wigilijnym stole i podczas dzielenia się opłatkiem zabraknie najbliższych osób-mężów, ojców i synów, którzy stracili życie podczas pracy pod ziemią. Podzielamy Państwa smutek, pragnąć zapewnić o naszej pamięci i solidarności z każdą dotkniętą taką tragedią, pokrzywdzoną przez los górniczą rodziną – napisał w liście do podopiecznych FRG Lech Kaczyński, prezydent RP.

W uroczystym przedświątecznym spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie - Grzegorz Dolniak, Danuta Pietraszewska, Izabela Kloc, Mirosława Nykiel oraz. Prezydenta RP reprezentowała minister jego kancelarii - Bożena Borys-Szopa. W imieniu rządu świąteczne życzenia dzieciom, wdowom i inwalidom górniczym składała Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki, która odczytała adres od wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Przedstawicielami władz regionalnych byli Zbyszek Zaborowski, wicemarszałek Sejmiku Województwa Śląskiego i Adam Matusiewicz – wicewojewoda śląski. Po raz pierwszy w takie spotkanie przybyli prezydenci siedmiu miast: Katowic, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Bytomia, Zabrza, Gliwic, Jastrzębia Zdrój. Zaproszenie na nietypową barbórkową uroczystość przyjęli przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Kompanii Węglowej SA, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przedświąteczne spotkanie było okazją do zaprezentowania artystycznych talentów podopiecznych FRG, która w swojej 12-letniej historii udzieliła pomocy ponad czterem tysięcy osób.
- Dzięki wsparciu darczyńców, zwiększają się nasze możliwości pomagania rodzinom. W ubiegłym roku naszym podopiecznym przekazaliśmy w postaci różnorodnych świadczeń, nie tylko stypendialnych ponad 1 mln 700 tysięcy zł. W tym roku ta pomoc przekrocz dwa miliony złotych. 350 dzieci otrzymuje co miesiąc stypendia. 300 rodzin otrzymało jednorazowe zapomogi. Rozszerzyliśmy akcję wypoczynkową. Więcej było wycieczek krajoznawczych. Wprowadziliśmy poradnictwo prawne i psychologiczne. Wsparciem dla naszych uzdolnionych podopiecznych były wakacyjne warsztaty wypoczynkowo-edukacyjne – podsumowywał efekty tegorocznej działalności Bogdan Ćwięk, prezes FRG.

Podczas uroczystości wręczono dyplomy, wyróżnienia, listy gratulacyjne osobom, które udzielają wsparcia FRG. Tytułem i dyplomem „Złotego Sponsora” fundacja uhonorowała Henryka Stablę – prezesa Polskiej Techniki Górniczej oraz Aleksandry Stańczyk prezesa Spółki Szkoleniowej przy Katowickim Holdingu Węglowym.

Bożena Borys – Szopa, odczytując list Lecha Kaczyńskiego, ujawniła prezydencką inicjatywę ustawodawczą dotyczącą kontroli bezpieczeństwa pracy.

Prezydenci siedmiu miast ufundowali specjalne nagrody dla wykonawców najładniejszych prac plastycznych, które powstały podczas tegorocznych warsztatów w Szczyrku.

Jeden z założycieli FRG, były minister odpowiedzialny za górnictwo Jerzy Markowski, był na Barbórce dzieci i wdów po raz 13. (przyp. red. - FRG powstała w sierpniu 1977 r., stąd 13 uroczystości barbórkowych)

- Przychodzę na te spotkania zawsze z poczuciem winy. Zabrakło wiedzy, wyobraźni lub umiejętności, by ocalić życie Waszych najbliższych. Co roku mam nadzieję, która nigdy się nie spełnia, że już nie będzie kolejnych ofiar w górnictwie. Niestety, w tym roku życie w górniczych wypadkach straciło 36 osób. Czasami spotykam ludzi, którzy byli przeciwni założenia Fundacji Rodzi Górniczych, która pomogła już czterem i pół tysiąca osób. Ta fundacja ma wyjątkową formułę pomocy. Rozdaje nie pieniądze lecz szanse, żeby dzieci mogły żyć inaczej niż ich ojcowie. Przepraszamy, że nie upilnowaliśmy życia Waszych ojców – mówił honorowy prezes FRG.

W galerii: Uroczystośc babrórkowa Fundacji Rodzin Górniczych (zdjęcia: Krystian Krawczyk)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.