Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.64 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

328.40 PLN (-0.70%)

ORLEN S.A.

127.08 PLN (-0.25%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (+1.10%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.97 PLN (+0.04%)

Enea S.A.

22.86 PLN (-0.61%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.55 PLN (-1.46%)

Złoto

4 804.85 USD (-0.91%)

Srebro

79.07 USD (-1.21%)

Ropa naftowa

94.77 USD (+0.25%)

Gaz ziemny

2.66 USD (-0.34%)

Miedź

6.03 USD (-0.23%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.64 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

328.40 PLN (-0.70%)

ORLEN S.A.

127.08 PLN (-0.25%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (+1.10%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.97 PLN (+0.04%)

Enea S.A.

22.86 PLN (-0.61%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.55 PLN (-1.46%)

Złoto

4 804.85 USD (-0.91%)

Srebro

79.07 USD (-1.21%)

Ropa naftowa

94.77 USD (+0.25%)

Gaz ziemny

2.66 USD (-0.34%)

Miedź

6.03 USD (-0.23%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Fotowoltaika i inne ekorozwiązania w domu

1622440336 fotowoltaika

fot: pixabay.com

Domy ekologiczne często posiadają pompy cieplne, energia w nich wytwarzana jest możliwa do rekuperacji, czyli odzyskania (nic się nie marnuje)

fot: pixabay.com

Ekologia na wszystkich płaszczyznach życia społecznego szeroko wkroczyła w nasze myślenie o świecie jako pomysł na lepsze życie dla ludzi w epoce, kiedy nasza planeta, klimat, środowisko wymagają szczególnie pieczołowitego zadbania o nie. Także w budownictwie ekorozwiązania są już powszechnie stosowane, wspierane przez rządy, wspierane na poziomie UE, promowane i wcielane w życie. Ekologiczne domy to przyszłość, lepsza przyszłość.

Fotowoltaika powszechna

Powszechność fotowoltaiki odczuwamy na co dzień, gdy podróżujemy i widzimy domy z panelami fotowoltaicznymi, gdy wybieramy się na spacer po dużym mieście i widzimy panele słoneczne na skrzyżowaniach, gdy przechadzamy się po naszym osiedlu i zauważamy, że jeden z naszych sąsiadów postanowił zamontować panele słoneczne dla swojego mieszkania.

Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż technologie fotowoltaiczne są korzystne ekonomicznie dla ich posiadaczy (właścicieli domów i mieszkań), a także stanowią źródło czystej energii. Zatem pomysł na promocję paneli słonecznych, z których energię możemy pozyskiwać bez strat dla środowiska, za to z korzyścią dla naszego portfela - jest naprawdę warty wspierania i propagowania. Trend obecnie jest taki, iż dąży się do przestawiania gospodarek całych państw na energię odnawialną, a panele słoneczne stanowią znakomity przykład udanego wykorzystania tej idei, kiedy my płacimy mniej i nie trujemy. Dodatkową korzyścią z fotowoltaiki dla gospodarstw domowych jest swobodne dystrybuowanie energią, możliwość jej gromadzenia i odsprzedaży, a przede wszystkim niezależność energetyczna.

Możemy zakładać, że ekologiczne rozwiązania w budownictwie w zakresie fotowoltaiki będą kumulowały się, a trend będzie narastał wraz ze wzrostem świadomości społecznej i odpowiedzialności ekologicznej, zatem mówimy o przyszłości, w której każdy budynek ma zainstalowane panele słoneczne.

Dlaczego nie wejść w przyszłość już dziś, skoro sprzyja nam cała zielona polityka proekologiczna na kontynencie, w całym świecie, także w Polsce - dlaczego wahać się przed decyzją o instalacji paneli fotowoltaicznych, skoro jest to słuszne etycznie i opłacalne ekonomicznie?

Inne ekologiczne rozwiązania dla domów

Istnieją tak silne uzasadnienia dla rozwoju nazywanego zrównoważonym, zakładającym ekorozwiązania, że praktycznie brak przeciwników - raczej widzi się konieczność pełnego przejścia w budownictwie i mieszkalnictwie w kierunku coraz bardziej wyśrubowanych standardów ekologicznych. Oto inne, oprócz fotowoltaiki, już stosowane patenty w tej dziedzinie.

Domy ekologiczne często posiadają pompy cieplne, energia w nich wytwarzana jest możliwa do rekuperacji, czyli odzyskania (nic się nie marnuje). Przy budowie takich domów korzysta się bardzo często z możliwie najbardziej naturalnych surowców, np. drewna (dach kryty strzechą nie jest wcale przeżytkiem, wrócił do łask). Zawsze chodzi o umiejętne korzystanie z energii, a więc okna czy ściany powinny zachowywać energię. Projekty ekologicznych domów zakładają także wykorzystanie technologii cyfrowych (smart domy). Sprzęt AGD w ekologicznym domu zawsze posiada pierwszą klasę energooszczędności. Niektórzy zbierają nawet deszczówkę, która po oczyszczeniu staje się najzdrowszą wodą do picia i wykorzystania użytkowego.

Ekologia powoli staje się koniecznością, nie wyborem.

Mieszkanie w Warszawie

Warszawa jest miastem, które robi wiele dla ekologii, dba o swoich mieszkańców, zapewniając im tereny zielone, wypożyczalnie rowerów, odpowiedni transport i ogólnie przestrzega standardów ekologicznych. W Warszawie warto mieszkać, a nowe mieszkania w Warszawie na obido.pl, jednym z najlepszych portali w branży mieszkalnictwa w Polsce, zwykle potwierdzają ten stan rzeczy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.

Domański: Trwają prace nad rozwiązaniami w sprawie kryptoaktywów

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozwiązaniami, które mogłyby doprowadzić do przyjęcia ustawy o rynku kryptoaktywów - poinformował minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak dodał, nie podjęto jeszcze decyzji w zakresie finalnego kształtu tej propozycji.

Gawkowski: Prezydent nie odpowiedział na wniosek o spotkanie ws. ustawy o bezpieczeństwie w sieci

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w niedzielę, że prezydent Karol Nawrocki nie odpowiedział na wniosek o spotkanie i rozmowę ws. kolejnego podejścia do zawetowanej ustawy o bezpieczeństwie w sieci.