Fortum: w bytomskiej elektrociepłowni ruszyła budowa pompowni

1328799400 fortum siedziba fortum

fot: Fortum

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym - jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich

fot: Fortum

W należącej do koncernu Fortum Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu za ok. 10 mln zł ruszyła budowa pompowni, która będzie istotnym elementem systemu grzewczego dla Bytomia i Zabrza. Trwa również budowa magistrali ciepłowniczej łączącej oba miasta.

Warte w sumie ok. 60 mln zł przedsięwzięcie jest obecnie największą inwestycją sieciową Fortum w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, ma zakończyć się w listopadzie przyszłego roku, wraz z oddaniem do eksploatacji nowej elektrociepłowni w Zabrzu, budowanej kosztem ok. 870 mln zł. Nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Jak podał inwestor, dotychczas między obydwoma miastami zamontowano ponad 7 km z planowanych 10 kilometrów rur. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tzw. mikrotunellingu, pozwalającą na bezwykopowe układanie rur. Dotąd taką technologię wykorzystano głównie przy budowie tuneli pod torami kolejowymi.

W ostatnim czasie zakończono budowę pierwszego z kilku planowanych między Zabrzem a Bytomiem mikrotuneli.

- Obecnie przygotowujemy się do realizacji jednego z najbardziej wymagających elementów sieci, czyli około 200-metrowego przewiertu pod drogą krajową nr 88 i torami kolejowymi - poinformowała odpowiedzialna za projekt w koncernie Fortum Kamila Zybura-Pluta.

Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co ma pozwolić lokalizować ewentualne nieszczelności. Sieć będzie wykonana w technologii mikrotunellingu również na trudnym technicznie odcinku pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi.

Nowa elektrociepłownia Fortum w Zabrzu ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast. Zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu i Bytomiu. Znacząco wpłynie to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu. Maksymalna moc cieplna nowego zakładu wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Koncern zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2016 r. wyniosły 3,6 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. 62 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.