Gospodarka: Ten program dołącza do pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw w Polsce

fot: KGHM

Po trwającym 2,5 miesiąca remoncie pieca zakończył się postój technologiczny w Hucie Miedzi Głógów II, a zmodernizowany ciąg produkcyjny pracuje pełną parą

fot: KGHM

Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii - wskazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do programu pomocy dla sektorów energochłonnych. Zaznaczyła, że budżet programu to 5 mld zł.

Szefowa resortu klimatu podczas czwartkowej konferencji prasowej dot. inauguracji programu pomocy dla sektorów energochłonnych zaznaczyła, że kompleksowy program wsparcia odpowiada nie tylko na bieżące potrzeby branży energochłonnej (...), ale odpowiada też na wyjątkową sytuację, w której się branża w ostatnim roku się znalazła.

- Przedsiębiorstwa energochłonne mogą już składać wnioski o rekompensatę wysokich cen gazu i energii - wskazała minister Anna Moskwa

Jak dodała, chodzi o 5 mld zł wsparcia dla wszystkich sektorów, które zgodnie z ramami pomocy europejskiej mogły zostać zakwalifikowane.

Minister klimatu podkreśliła, że ten program dołącza do pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw w Polsce. Przypomniała, że w tym roku obowiązuje zamrożona niższa stawka w energii dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - 785 zł za MWh, bez względu na zużycie na cały ten rok.

Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według szacunków resortu rozwoju i technologii grupa przemysłów, która będzie mogła skorzystać z pomocy, zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych. To takie branże jak: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.

- Już wiemy, że w systemie ponad 100 podmiotów przygotowuje się do złożenia wniosków, więc zainteresowanie oczywiście jest i ta odpowiedź na ten program będzie oczywiście duża - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji, dotyczącej inauguracji programu w zakresie pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej.

Jak poinformował szef MRiT, program jest tak przygotowany, żeby jak najszybciej te środki przekazać na rzecz przedsiębiorców.

- 14 dni na złożenie wniosku, do 22-ego lutego. Następnie ocena wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska 14 dni i wypłata środków na rachunki przedsiębiorców - wyjaśnił.

Jak podkreślił, przedsiębiorcy są przygotowani do tego naboru, oni się konsultowali w trakcie; dyskutowaliśmy na temat całej procedury, więc nie ma żadnego zaskoczenia, jak ta procedura ma wyglądać. Ocenił, że program jest elastyczny. Zwrócił uwagę na fakt, że wnioski są składane w formie elektronicznej, a formularz upraszcza dość skomplikowany wzór, który jest narzucony z ram pomocy publicznej Komisji Europejskiej.

Minister wskazał, iż to kolejny etap pomocy przedsiębiorcom.

- Przypominam też, że to jest drugi etap (...) Już w listopadzie przekazaliśmy środki, prawie 800 mln zł. Dzisiaj mamy w puli 5 mld zł i nie mówimy, że to jest koniec. Na 2023 rok przygotowujemy kolejny program dla sektorów energochłonnych - stwierdził.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.