Finał konsultacji w sprawie aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

fot: ARC

Przez pewien czas wszystkie reaktory chińskie zostały zatrzymane i po sprawdzeniu stanu bezpieczeństwa ponownie włączone do pracy

fot: ARC

Tylko nieznaczne zmiany zdecydowało się wprowadzić Ministerstwo Klimatu w efekcie konsultacji publicznych do aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Przewiduje ona uruchamianie od 2033 r. kolejnych reaktorów - tylko w technologii PWR.

Z opublikowanych przez Ministerstwo Klimatu zestawień wynika, że w ramach konsultacji 88 podmiotów zgłosiło w sumie 539 uwag, nie licząc powtarzających się. Były to zarówno osoby fizyczne, organizacje, samorządy zawodowe i terytorialne, firmy, uczelnie, instytuty czy związki zawodowe. Jak podkreśla MK, zakres tematów uwag był szeroki i dotyczył samego projektu jak również ogólnego stosunku do energetyki jądrowej.

Ministerstwo zadeklarowało uwzględnienie szeregu uwag redakcyjnych, precyzujących czy poprawiających definicje, terminologię itp., ewentualnie aktualizacje w rodzaju nowe wartości mocy PV w Polsce. Główne założenia PPEJ nie zostaną jednak zmodyfikowane.

MK w odpowiedzi na liczne uwagi wskazało, że PPEJ nie jest dokumentem prezentującym strategię energetyczną kraju, a jedynie strategią rozwoju energetyki jądrowej. Zatem prezentowana w programie struktura mocy wytwórczych nie musi być zbieżna z Krajowym Planem na rzecz Klimatu i Energii, ale jest z nim "kierunkowo zbieżna pod kątem głównych przesądzeń strategicznych".

Ministerstwo odrzuciło wszystkie uwagi, postulujące przywrócenie do PPEJ możliwości budowy małych modułowych reaktorów (SMR), podobnie odrzuciło uwagi koncernu GE-Hitachi w kwestii reaktorów BWR (wodno-wrzących). Jedyną dopuszczalną technologią pozostaną duże - od 1 GW mocy - reaktory wodne ciśnieniowe (PWR).

Założenia dotyczące docelowego modelu biznesowego będą przedmiotem uzgodnień z udziałowcami/akcjonariuszami spółki celowej - zaznaczono. Natomiast "wiarygodne oszacowanie kosztów będzie możliwe po uzyskaniu oferty od generalnego wykonawcy".

Odnosząc się do uwag przypomniano, że to inwestor wybierze dostawcę, a "ostatnie doświadczenia branży jądrowej wskazują, że możliwe jest osiągnięcie nakładów inwestycyjnych na poziomie jednej trzeciej nakładów" dla budowy bloków Olkiluoto 3 i Flamanville, szacowanych na 17-19 mld euro.

MK zasygnalizowało też plany zmian ustawy Prawo atomowe oraz specustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej. Opracowana i przyjęta przez ministra ds. energii ma też być Strategia komunikacji PPEJ, która "wskaże sposoby budowania świadomości istnienia Programu PEJ, jego wagi i korzyści z realizacji".

Odrzucono uwagę Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność ws. ogólnopolskiego referendum o atomie. Ministerstwo wskazało, że "władza ustawodawcza i wykonawcza wybrana w demokratycznych wyborach podejmuje decyzje () w imieniu społeczeństwa". Zauważyło też, że w badaniach opinii społecznej z sierpnia 2020 r. 57 proc. respondentów było za budową elektrowni jądrowych w Polsce.

Aktualizacja PPEJ przewiduje 6-9 GW mocy zainstalowanej "w oparciu o duże, sprawdzone reaktory PWR", w dwóch elektrowniach, budowanych w odstępie sześciu lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.