Donald Tusk: Węgiel na dłuższą metę się nie utrzyma, bo my dlatego mamy najdroższą energię

1731249868 tusk kprm

fot: KPRM

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach ma poznać konkretny projekt zamrożenia cen energii dla odbiorców indywidualnych

fot: KPRM

Premier Donald Tusk powiedział w sobotę, że zwrócił się do ministra finansów, by przedstawił sposób mrożenia cen energii, także na 2025 rok. - Te perspektywy nie są najgorsze na drugą połowę przyszłego roku, ale nie chcę, żeby było poczucie niepewności - dodał szef rządu na konferencji prasowej.

Szef rządu poinformował, że w najbliższych dniach ma poznać konkretny projekt zamrożenia cen energii dla odbiorców indywidualnych. Dodał, że zwrócił się do ministra finansów, aby przedstawił sposób mrożenia cen energii, także na przyszły rok.

- Te perspektywy nie są najgorsze na drugą połowę przyszłego roku, ale nie chcę, żeby było poczucie niepewności. Ministrowie zobowiązali się, że przedstawią mi w najbliższych dniach konkretny projekt zamrożenia cen energii dla odbiorców indywidualnych, ale myślimy także o producentach. Nie pozwolę na to, żeby Polska w tej grze wypadła źle ze względu na cenę energii. Ministrowie wiedzą, co mają robić - powiedział Tusk.

Zdaniem premiera, konkurencyjność gospodarki, szczególnie w kontekście cen energii, nie jest problemem tylko Polski, ale całej Europy. W jego ocenie, poprzedni rząd wydał “setki miliardów złotych na zmarnowanie“ i te pieniądze nie poszły na transformację polskiej energetyki.

Premier podał, że Europa ma średnio 2,5 razy droższą energię niż Stany Zjednoczone.

- To my jesteśmy, niestety, w czołówce cen energii. Wszyscy bez wyjątku mówili (na spotkaniu w Budapeszcie-PAP) jak my możemy w ogóle gadać o konkurencyjności europejskiej, w tym polskiej gospodarki, jeśli będziemy mieli najdroższą energię w świecie - mówił.

Zdaniem Tuska, niektóre założenia dotyczące emisji CO2 “rozbrajają europejską gospodarkę“. Jako przykład podał założenia produkcji tylko zielonego, bezemisyjnego wodoru. Jak mówił szef rządu, kwestia ta, była również poruszana podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP) i nieformalnej Rady Europejskiej w Budapeszcie, gdzie - jak mówił Tusk - uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że należy produkować wodór nie tylko zeroemisyjny.

Szef rządu podkreślił, że obecnie w Europie wszyscy szukają odpowiedzi na pytanie, co zrobić z “przesadnie wyśrubowanymi kryteriami środowiskowymi w Unii Europejskiej“.

- Nie możemy udawać, że nie stoimy przed tym dylematem. Chcemy mieć tanią energię, chcemy konkurować z resztą świata, chcemy mieć naprawdę konkurencyjną gospodarkę. Chcemy, żeby ludzie się czuli bezpieczni, także w Polsce, jeśli chodzi o ceny energii. To musimy budować taki system, który daje nam szansę na konkurencję, choćby ze Stanami Zjednoczonymi - mówił premier.

Tusk odniósł się również do listu samorządowców, którzy napisali do niego i m.in. ministrów: aktywów państwowych oraz przemysłu, że obawiają zamknięcia elektrowni zasilanych węglem, a co się z tym wiąże zwolnień tysięcy osób oraz problemów z dostarczeniem ciepła dla mieszkańców. Premier zapowiedział, że będzie rozmawiał z samorządowcami i będą podejmowane kroki “odpowiedzialne i akceptowalne“. 

- Węgiel na dłuższą metę się nie utrzyma, bo my dlatego mamy najdroższą energię - mówił i dodał, że proces odchodzenia od węgla musi postępować.

- W moim interesie, takim osobistym, bo to jest moje zobowiązanie, jest żeby te zmiany uwzględniały potrzebę potanienia energii w Polsce, a równocześnie żeby nikt nie poczuł, że mu się ziemia spod nóg usuwa - powiedział.

Jak zadeklarował Tusk, proces rezygnacji z węgla to nie będzie rewolucja, która “wywróci ludziom życie“.

- Osobiście o to zadbam - zapewnił premier.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.