EurEnergy Resources zamierza przystąpić do wierceń

Amerykańska firma EurEnergy Resources Poland wraca do poszukiwań w Polsce źródeł błękitnego paliwa. Do – udostępniających metan z pokładów węgla i takiegoż węglowodoru z łupków skał ilastych – wierceń poszukiwawczo-rozpoznawczych zamierza przystąpić w przyszłym roku.

EurEnergy Resources Corporation jest prywatną, ponadnarodową firmą naftową z siedzibą w Dallas (Teksas). Jej aktywność skupia się na projektach poszukiwawczych, związanych z niekonwencjonalnymi złożami gazu (metanu z pokładów węgla i gazu z łupków) w USA i poza ich granicami. Wprawdzie firma powstała przed pięcioma laty, niemniej jej założyciele i liderzy posiadają dużo dłuższe doświadczenie w dziedzinach z podstawowego zakresu jej działalności, czyli zagospodarowania niekonwencjonalnych złóż gazu.

Zniechęcające wydobycie sprzed lat

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia w rozpoznawanie i poszukiwanie metanu z pokładów węgla w Polsce zaangażowało się kilka zagranicznych firm. Służące badaniom i ewentualnej próbnej eksploatacji otwory wiertnicze wykonały: Amoco, Texaco, Pol-Tex Methane i Metanel. Koniec końców wszystkie spasowały. Dobowe ilości gazu z próbnego wydobycia okazały się za niskie do przemysłowego wykorzystania. Teraz Amerykanie ponownie zamierzają wrócić do zaniechanej wówczas penetracji.

– Poszukiwawcza koncesja EurEnergy obejmuje obszar byłego nadania Amoco i Texaco z lat 1994-1998. Ma powierzchnię przeszło 500 km kw. i w dużej mierze graniczy z polami górniczymi kopalń „Ziemowit”, „Piast”, „Brzeszcze-Silesia”, „Pniówek” i „Krupiński”. Najważniejsze miasta w tym obszarze to Tychy i Pszczyna. Pola, rokujące najlepiej na przyszłą eksploatację metanu, to nade wszystko rejony przylegające do najbardziej gazowych kopalń – „Pniówek”, „Brzeszcze-Silesia” i „Krupiński” – ocenia Jerzy Hadro, główny geolog w EurEnergy Resources Poland.

Jednocześnie Hadro wzbrania się przed spekulacjami, co do oczekiwań firmy w wymiarze ilościowym i ekonomicznym dotyczących rezultatów poszukiwań błękitnego paliwa.

Przedwczesne kalkulacje

– Na obecnym etapie, te rachuby są trudne do określenia. Działalność poszukiwawcza polega na analizie istniejących danych geologicznych, w celu przygotowania wiercenia otworów rozpoznawczych. Następnie zostaną one przebadane pod kątem możliwości przyszłej eksploatacji metanu. Możliwe jest wykonanie próbnego wydobycia. W przypadku pozytywnych wyników badań otworowych, firma wykona geologiczną dokumentację złoża metanu z pokładów węgla, po czym wystąpi do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o przyznanie koncesji eksploatacyjnej na okres kilkudziesięciu lat – tłumaczy kolej rzeczy Jerzy Hadro.

W przypadku powodzenia poszukiwań i pomyślnych rezultatów eksploatacji w ER rozważa się kilka scenariuszy zagospodarowania uzyskanego gazu: sprzedaż do istniejącej sieci, sprzedaż odbiorcom lokalnym, generowanie i sprzedaż, opartej na tym paliwie, energii elektrycznej oraz skraplanie gazu.

W Polsce są udokumentowane 263 konwencjonalne złoża gazowe, których możliwe do eksploatacji zasoby szacuje się na 139 mld m sześc. Zagospodarowanych jest 181 złóż o zasobach 108 mld m sześc. Znawcy przedmiotu sugerują, że tzw. złoża niekonwencjonalne mogą być równie obfite.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.