Energetyka: zysk roczny Grupy Energa niebotycznie wzrósł

fot: Materiały prasowe

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce

fot: Materiały prasowe

Wyższa produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej oraz wyższe przychody, zysk netto i wynik EBITDA. W 2017 roku Energa w warunkach silnej konkurencji osiągnęła lepsze wyniki we wszystkich swych Liniach Biznesowych - informują w czwartek, 15 marca, służby prasowe Grupy Energa.

W 2017 r. EBITDA Energi wzrosła do 2,16 mld zł - to wynik o 133 mln wyższy niż w 2016 r. Przychody wzrosły o 353 mln zł do 10,534 mld zł. Natomiast zysk netto wyniósł 789 mln zł, aż o 642 mln zł więcej niż w 2016 roku.

Nakłady inwestycyjne wyniosły w 2017 r. 1,40 mld zł, z czego najwięcej, tj. 1,247 mld zł, Energa wydała na inwestycje w linii Dystrybucja. Grupa m.in. przyłączyła blisko 52 tys. nowych klientów (ma ich już ponad 3 mln),  wybudowała i zmodernizowała 3 718 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia i przyłączyła do sieci 32 MW nowych źródeł OZE.

Na dogodnych warunkach Energa 250 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na modernizację sieci dystrybucyjnych. Spółka planowo przygotowuje na 2018 r. budowę nowego bloku Ostrołęka C, ważny dla krajowego systemu.

- Tak dobre wyniki uzyskane w 2017 r. są potwierdzeniem, że właściwie zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy zadania przewidziane na minione 12 miesięcy. W warunkach silnej presji ze strony konkurencji i ograniczeń regulacyjnych potrafiliśmy poprawić wyniki we wszystkich liniach biznesowych. Dbałość o stały rozwój naszych usług i wzbogacanie oferty o innowacyjne rozwiązania pozwoliły nam przekroczyć liczbę 3 milionów klientów. Wiarygodność i sprawność w działaniu dały nam możliwość pozyskania na atrakcyjnych warunkach dodatkowego zewnętrznego finansowania. Te środki posłużą dalszemu unowocześnianiu sieci dystrybucyjnej, aby poprawiać niezawodność i ciągłość dostaw energii – podkreśla Alicja Barbara-Klimiuk, p.o. prezesa zarządu.

- Poprawa naszych wyników z kwartału na kwartał i wyższa kapitalizacja spółki w 2017 r. zostały bardzo dobrze odebrane przez inwestorów. Energa otrzymała pozytywne rekomendacje analityków, potwierdzające, że jest podmiotem odpowiedzialnie zarządzanym i stabilnym– dodaje Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych.

W 2017 r. poszczególne Linie Biznesowe Energi miały następujący udział w wyniku grupy: Dystrybucje dpowiadała za prawie 80 proc. zysku (1,723 mld zł wobec 1,720 mld zł rok wcześniej), Wytwarzanie - 18 proc. zysku (398 mln zł, o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej), Sprzedaż (wypracowała 85 mln zł EBITDA, czyli 4 proc. wyniku wobec 2 proc. rok wcześniej).

W 2017 r. Energa po analizie uznała za nieważne wiele umów związanych ze świadectwami pochodzenia (tzw. zielonych certyfikatów). Zaprzestanie tych zobowiązań ma docelowo przynieść 2,1 mld zł oszczędności.

Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, ma najwięcej źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Grupa Energa jest trzecim operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć składa się z linii o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 24 proc. powierzchni kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.