Energetyka: Polska nie dopłaci ani złotówki do budowy terminala LNG

1330493856 termina lng polskielng pl

fot: polskielng.pl

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Jego koszt szacowany jest na 2,5 mld zł

fot: polskielng.pl

Polska nie dopłaci ani złotówki do budowy terminalu LNG w Świnoujściu w wyniku podpisania aneksu z wykonawcą gazoportu, spółką Saipem - dowiedziała się PAP od źródła zaangażowanego w inwestycję. Wg. niego negocjacje są już bardzo blisko zakończenia.

Porozumienie między inwestorem - spółką Polskie LNG a wykonawcą inwestycji, włoską spółką Saipem, zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister skarbu Andrzej Czerwiński.

- Muszę jeszcze sprawdzić propozycje zawarte w aneksie i wtedy, po podpisaniu, poinformuję o konkretnych datach - mówił Czerwiński.

Jak informował w ostatnich miesiącach resort skarbu, wykonawca wysuwał dodatkowe roszczenia finansowe, nieuznawane przez stronę polską. Znalazło to potwierdzenie w oficjalnym stanowisku spółki Saipem. Camilla Palladino z biura prasowego włoskiego wykonawcy w rozmowie z Rzeczpospolitą warunkowała gotowość do przyjęcia przez gazoport pierwszych ładunków LNG odpowiednim wsparciem ze strony Polskiego LNG. Spółka stała jednak na stanowisku, że żadnej dopłaty nie będzie.

Negocjowany właśnie aneks ma zakończyć ten spór. Jego warunki, do czasu podpisania są tajne. Z informacji przekazanych przez źródło zaangażowane w inwestycję, polski inwestor nie dołoży więcej pieniędzy do kontraktu na budowę terminalu. Tymczasem Saipem ma się zobowiązać do przedstawienia realnych i pewnych dat związanych z zakończeniem inwestycji, w tym zobowiązać się do przyjęcia pierwszego statku do końca roku. Jeśli terminów nie dotrzyma, zostanie obciążony karami.

- Taka była strategia na rozmowy z wykonawcą. Spółka była otwarta na dialog, a najważniejszymi celami negocjacyjnymi był brak dopłat oraz potwierdzenie najwyższej jakości inwestycji - mówi osoba zbliżona do negocjacji. Dodaje, że kluczowa okazała się postawa inwestora.

- Kontrakt jest realizowany w formule EPC, czyli "pod klucz". Kontrakty tego typu są zamknięte, nie zakładają żadnych dodatkowych kosztów, o czym wykonawca powinien wiedzieć już w momencie zawierania umowy - tłumaczył postawę spółki Paweł Nierada, ekspert ds. energetycznych Instytutu Sobieskiego.

W kwietniu br. stery w Polskim LNG objął prezes Gaz-Systemu Jan Chadam, który osobiście zaangażował się w negocjacje. W wypowiedzi dla PAP Chadam, podkreślił że rozmowy handlowe z liderem konsorcjum budującego w Świnoujściu terminal LNG są na bardzo zaawansowanym etapie, ale szczegółów nie chciał zdradzić.

- Mogę jedynie powiedzieć, że jesteśmy blisko osiągnięcia oczekiwanego przez wszystkie strony porozumienia. O jego szczegółach poinformujemy, jak tylko cały proces negocjacyjny będziemy mogli uznać za zakończony - powiedział Chadam.

Dodał, że zgodnie z deklaracjami konsorcjum realizującego inwestycję, pierwszy statek z LNG zawinie do portu w Świnoujściu w tym roku. By tak się stało inwestycja musi zostać ukończona od strony budowlanej, o czym w piątek informował minister skarbu Andrzej Czerwiński mówiąc, że "sama budowa powinna zakończyć się we wrześniu".

Zaawansowanie budowy terminalu LNG przekroczyło - zgodnie z danymi wykonawcy - 98 proc. Obecnie jednymi z kluczowych obszarów są prace związane z przygotowywaniem do odbiorów i wstępnych rozruchów instalacji.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie. 8 kwietnia br. Polskie LNG i firma Tractebel Engineering zawarły umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę terminala. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo - Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie. W Europie działa 22 terminali LNG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.