Energetyka: Polka Marta Gajęcka we władzach Euelectric

1498023938 marta gajecka jepic pkee pl

fot: PKEE

Marta Gajęcka wspiera międzynarodowe kontakty polskich energetyków (na zdj. po nawiązaniu współpracy PKEE z japońskim odpowiednikiem JEPIC w październiku 2016 r.)

fot: PKEE

Wiceprzewodnicząca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Marta Gajęcka została wybrana (jako jedyna przedstawicielka z Europy Środkowo-Wschodniej) na dwuletnią kadencję do Komitetu Koordynacyjnego europejskiego stowarzyszenia przemysłu elektroenergetycznego Eurelectric. Doroczna, dwudniowa konferencja organizacji zakończyła się we wtorek (20 czerwca) w Estorii w Portugalii - poinformował portal górniczy nettg.pl Paweł Wróbel, szef brukselskiego biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

- Wszyscy uczestnicy spotkania podzielali pogląd, że przyszłość zależy od elektryczności. Motorem zmian w Europie będą m.in. elektryfikacja transportu, rozwój oraz upowszechnienie technologii magazynowania energii, digitalizacja, decentralizacja usług, elektryfikacja budynków przez systemy zarządzania systemami ogrzewania i chłodzenia, inteligentne zarządzanie popytem i podażą na rynku detalicznym - relacjonuje Paweł Wróbel. 

Marta Gajęcka wystąpiła na konferencji w imieniu Polski:
- Należy uwzględnić, iż europejski sektor jest zróżnicowany, dlatego wymaga zróżnicowanych rozwiązań - zaznaczyła Gajęcka na forum Euelctric. - Firmy muszą być gotowe na nadchodzące zmiany, potrzebujemy nowych modeli biznesowych. Rynek w przyszłości będzie bardziej uwzględniać zróżnicowanie graczy, większą rolę konsumentów, w tym prosumentów - mówiła.

Polska w obronie rynkowej konkurencji źródeł
Przedstawicielka Polski podkreśliła, że w interesie konsumentów jest, aby przyszła struktura rynku stymulowała konkurencję między różnymi źródłami wytwarzania, zarówno konwencjonalnymi jak i odnawialnymi źródłami energii, które powinny działać na rynkowych zasadach. Do upowszechnienia tych ostatnich kluczowa będzie komercjalizacja magazynowania energii.

Martę Gajęcką, która jest wiceprzewodniczącą PKEE i wiceprezesem PGE Energia Odnawialna, wybrano w Portugalii do Komitetu Koordynacyjnego Eurelectric - odpowiada on za przygotowanie decyzji tej organizacji w strategicznych kwestiach związanych z prawodawstwem. Kadencja Komitetu potrwa dwa lata.

W czasie rocznej konwencji Eurelectric wybrano też nowego przewodniczącego organizacji. Został nim rezes włoskiej firmy ENEL, Francesco Starace. W swym przemówieniu programowym Starace podkreślał m.in. potrzebę przyspieszenia elektryfikacji i poszukiwania wsparcia na rynku także poza sektorem energetycznym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.