Energetyka: OZE nie mogą być podstawą systemu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Mamy nawet takie apele z okręgów związanych z kopalniami czy elektrowniami, że chętnie by produkowali energię odnawialną, bo dzięki temu kopalnia dłużej pożyje, a przez to cała miejscowość - wyjaśnił Andrzej Kaźmierski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Źródła zależne pogodowo nie mogą stanowić podstawy systemu, w związku z czym system należy zbudować niezależnie od tego, czy one są czy nie – stwierdził w trzecim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii.

Pytany: dlaczego warto rozwijać OZE? Stwierdził, że: „po pierwsze dla oszczędzenia paliw kopalnych”.

- Mamy nawet takie apele z okręgów związanych z kopalniami czy elektrowniami, że chętnie by produkowali energię odnawialną, bo dzięki temu kopalnia dłużej pożyje, a przez to cała miejscowość - wyjaśnił.

- Sama kwestia ochrony klimatu... tu są różne kontrowersje na ten temat. (…). Bo w każdej chwili może ich (źródeł odnawialnych - red.) nie być. Czyli cały system budujemy na paliwach kopalnych w tej samej wielkości niezależnie od tego, czy są źródła odnawialne, czy nie. To się staje trochę absurdalne, ale potrzebna jest każda energia bilansowana popytem, w związku z czym każda energia wytwarzana nie angażując paliw kopalnych, na którą jest popyt, jest cenna i wartościowa - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.