Energetyka na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

O przyszłości polskiej energetyki rozmawiano podczas pierwszego dnia konwencji Prawa i Sprawiedliwości i zjednoczonej prawicy, która wystartowała w piątek, 5 lipca w Katowicach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- W mieszaninie źródeł energii, które mamy w Polsce, zachowamy produkcję energii elektrycznej z węgla w perspektywie roku 2040 i – co można przypuszczać – także poza nim – stwierdził Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podczas pierwszego dnia konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy, która wystartowała w piątek, 5 lipca, w Katowicach.

W sesji pt. Polityka energetyczna – bezpieczeństwo energetyczne udział wzięli także: minister energii Krzysztof Tchórzewski, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki, prezes PGNiG Piotr Woźniak, wiceprezes ds. rozwoju systemu i inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych Włodzimierz Mucha oraz prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Jeżelli popatrzymy na polską energetykę do 2040 roku, to jedna rzecz jest ewidentna – musimy zagwarantować stabilne dostawy, które pokryją rosnące zapotrzebowanie na energię. Bo mimo dużego postępu nie doprowadzimy do tego, o czym marzy wiele państw Unii Europejskiej, żeby zużycie energii w Polsce nie rosło – zauważył minister Tchórzewski.

Piotr Naimski zwrócił uwagę, że założenie, iż węgiel jest podstawą miksu energetycznego, powoduje pewne konsekwencje.

- Polska jest w Europie, w świecie i są nam narzucane reguły z zewnątrz. One powodują, że zachowując węgiel, musimy dochować pewnych standardów. Strategia energetyczna powinna być oparta na haśle: „Węgiel plus”. Mamy w Polsce węgiel i ten węgiel jest, i pozostanie jednym z filarów naszego bezpieczeństwa energetycznego. (…) Ten „plus” do węgla to będzie główne plus surowcowy. Musimy mieć gaz, ropę naftową, musimy mieć OZE, musimy mieć dostęp i zrealizowane instrumenty wykorzystujące energię nuklearną - zaznaczył.

Krzysztof Tchórzewski jako dużą szansę wskazał rozwój energetyki prosumenckiej.

- Rozwijamy energetykę odnawialną, obywatelską i wyprzedzamy w tej dziedzinie inne państwa. Mieliśmy 3 tys. prosumentow przed 4 laty, a dziś liczba ta przekroczyła już 60 tys. - podkreślił.

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy rozpoczęła się w Katowicach w piątek, 5 lipca po południu. Jej hasło przewodnie brzmi: "Myśląc Polska 2019". Konwencja potrwa do niedzieli, 7 lipca, a w jej ramach odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, w których będą uczestniczyli politycy partii rządzącej oraz eksperci. 

Debaty będą dotyczyć m.in. energetyki, przemysłu, transportu, polityki zagranicznej, gospodarki, służby zdrowia, podatków, finansów, systemu sprawiedliwości, społeczeństwa, polityki obronnej oraz kultury i mediów.

W ramach konwencji zaplanowane są wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego, b. premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także prezesa Porozumienia Jarosława Gowina i prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.