Energetyka: KW wyjaśnia prezydentowi Rybnika

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od 13 listopada związkowcy okupują siedzibę Kompanii Węglowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

"W związku z wypowiedzią Prezydenta Rybnika - p. Piotra Kuczery z dnia 20 stycznia 2016 r. na antenie radia 90 FM sugerującą, że za wysokie stężenie benzenu w powietrzu w Rybniku odpowiada Elektrociepłownia Chwałowice informujemy, że działalność EC Chwałowice oparta jest o aktualne decyzje administracyjne (pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na pobór wody powierzchniowej, pozwolenie na zrzut ścieków do kanalizacji KWK), których zapisy są restrykcyjnie przestrzeganeˮ - podało we wtorek (25 stycznia) biuro prasowe Kompanii.

Spółka w komunikacie podkreśla, że wszystkie źródła spalania węgla kamiennego w EC Chwałowice zgodnie z obowiązującym prawem są poddawane dwa razy w roku pomiarom w zakresie emisji do powietrza takich zanieczyszczeń jak pył zawieszony oraz m.in. dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenki azotu, benzo(a)piren).

Pomiary wykonywane są przez uprawnione do tego akredytowane podmioty zewnętrzne. Ich wyniki na bieżąco przekazywane są do Urzędu Miasta Rybnika oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Jednoznacznie wskazują one, że "obowiązujące standardy emisyjne dla poszczególnych kotłów w EC Chwałowice i pozostałych źródłach są zachowane i nigdy nie stwierdzono ich przekroczeńˮ - wyjaśnia zdecydowania Kompania Węglowa.

"Ponadto nadmieniamy, że benzen jako produkt spalania powstaje głównie w wyniku procesów produkcyjnych w przemyśle koksowniczym, chemicznym oraz w wyniku spalania paliw w pojazdach silnikowych (transport). W związku z powyższym stanowczo zaprzeczamy, jakoby podwyższone stężenia benzenu w powietrzu atmosferycznym aglomeracji rybnickiej spowodowane były działalnością produkcyjną Elektrociepłowni Chwałowiceˮ - komunikuje KW.

Oddział Zakład Elektrociepłownie, w skład którego wchodzi m.in. EC Chwałowiece, jest specjalistyczną jednostką organizacyjną Kompanii Węglowej SA zajmującą się działalnością energetyczną, głównie w zakresie wytwarzania ciepła, energii elektrycznej, sprężonego powietrza oraz przesyłania i dystrybucji tych mediów. Podstawowymi paliwami wykorzystywanymi do produkcji energii są węgiel kamienny i metan z odmetanowania kopalń. Oprócz Chwałowic Zakład tworzą:
• Elektrociepłownia Jankowice w Rybniku Boguszowicach,
• Ciepłownia Rymer w Rybniku Niedobczycach,
• Ciepłownia Anna w Pszowie,
• Ciepłownia 1 Maja w Wodzisławiu Śl.,
• Elektrociepłownia Marklowice w Marklowicach.

Łączna moc zainstalowana wynosi: w kotłach 357 MWt a w generatorach 23,8 MWe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.