Energetyka: Enea myśli o obligacjach i inwestycjach w OZE

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Elektrowni Kozienice jest realizowana największa inwestycja polskiej energetyki, w wyniku której powstanie największy w Europie blok opalany węglem kamiennym. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2017 r.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Grupa Enea tnie koszty, szykuje emisje obligacji i zapowiada kolejne inwestycje. Wyniki osiągnięte w tym roku zarząd spółki ocenia bardzo dobrze i podkreśla, że potwierdzają one realizację zaplanowanej strategii.

Enea jest w trakcie poważnych inwestycji. Prowadzi też budowę nowego bloku w elektrowni Kozienice, poważnie przygląda się co najmniej dwóm inwestycjom w odnawialne źródła energii.

- Inwestycje są w fazie due diligence, ale na stole leży dużo projektów. Dwa są najbardziej zaawansowane, w niedługim czasie o tym poinformujemy - deklaruje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Grzegorz Kinelski, członek zarządu ds. handlowych Enea.

We wrześniu Enea przejęła od miasta Elektrociepłownię Białystok. Cena uzgodniona za 100 proc. udziałów to 305 mln zł.

- Już zaczęliśmy grzać, także Białystok jest już pod parą - informuje Grzegorz Kinelski. - Efekty synergii pojawią się po pewnych zmianach technologicznych i technicznych. Ale myślę, że takie najprostsze to będą związane jednak z kogeneracyjną produkcją w Białymstoku i przejęciem części zasilania w ciepło czy połączeniem sieci Białegostoku w taki sposób, w takich rozcięciach, żeby można było produkować również w większym stopniu w kogeneracji.

Na początek roku Enea zaplanowała sprzedaż obligacji. Nie podając szczegółów, przedstawiciel spółki ujawnia, że będzie to emisja średniej wielkości.

- Przygotowujemy się do emisji. Nie chcę jeszcze w tej chwili podawać szczegółów, ale będziemy to realizować na początku roku.

Poza pozyskiwaniem środków grupa wprowadza też oszczędności.

- Jeśli chodzi o koszty, jesteśmy w tej chwili po analizach i po już pierwszych oszczędnościach - zaznacza członek zarządu ds. handlowych.

- Wygląda to bardzo obiecująco, osiągnęliśmy nawet wyższe wartości niż planowaliśmy. W naszej strategii założyliśmy, że oszczędzimy 500 mln zł w ciągu trzech lat, w tej chwili mamy już 170 nawet z górką, dlatego myślimy, że na pewno osiągniemy ten cel.

W ciągu trzech kwartałów Enea osiągnęła przychody ze sprzedaży netto przekraczające 7,2 mld zł przy 6,8 mld zł osiągniętych rok wcześniej. Zysk netto przekroczył 836 mln zł wobec 662 mln osiągniętych w trakcie trzech kwartałów 2013 roku. W ocenie zarządu spółki to bardzo dobre wyniki.

- Myślę, że to pokazuje, że realizujemy naszą strategię oraz projekty, które były zaplanowane - mówi Kinelski.

- Pokazujemy w wynikach wszystkie te czynniki, które udało nam się wypracować w poprzednich kwartałach, jest to wynik ciągniony. Myślę, że też to pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby z sukcesem zamknąć ten rok.

W kolejnych kwartałach spółka planuje zakończyć prace organizacyjne związane z wdrożonym już nowym ładem korporacyjnym. Jego najważniejszym elementem jest podział zadań, obowiązków i odpowiedzialności. Poszczególnymi zadaniami zająć mają się piony wytwarzania, dystrybucji i handlu. Zarządzanie ma być w większym stopniu scentralizowane i sprawniejsze.

- Najważniejsza jest szybkość podejmowania decyzji i przepływ informacji - oczekuje Grzegorz Kinelski.

- Pełna informacja zarządcza, która dzięki temu, że ład korporacyjny będzie wdrożony, będzie mogła być szybciej pozyskiwana. Tutaj myślę też o komitetach, które po części zastępują i przejmują rolę rad nadzorczych w spółkach, przez te komitety będziemy zarządzać grupą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.