Energetyka: budowa korytarza i dywersyfikacja dostaw gazu

fot: ARC

W projekcie nowego rozporządzenia zdefiniowano kluczowe pojęcia. W przypadku terminu "importowany" zaznaczono, że chodzi o import surowca spoza Wspólnoty, gaz, który pochodzi z terytorium UE, nie będzie podlegał obowiązkowi dywersyfikacji

fot: ARC

Poprawa konkurencyjności europejskiego sektora rafineryjnego, budowa Korytarza Północ-Południe i zwiększenie dywersyfikacji dostaw gazu w Europie. To główne tematy dyskusji pomiędzy Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za Unię Energii, i Pawłem Olechnowiczem, przewodniczącym Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP).

Spotkanie odbyło się w rafinerii Grupy LOTOS w Gdańsku i było okazją do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach w sektorze energii w Europie Centralnej. Jednym z nich jest przenoszenie mocy rafineryjnych z Unii Europejskiej do regionów o niższych kosztach energii i łagodniejszych przepisach środowiskowych. Paweł Olechnowicz podkreślał, że Europa potrzebuje silnego sektora rafineryjnego, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej.

- Zwiększenie konkurencyjności europejskiego sektora rafineryjnego ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania spadku mocy wytwórczych i niedopuszczenia do utraty tysięcy miejsc pracy w Unii Europejskiej. Przenoszenie mocy wytwórczych poza UE szkodzi również środowisku naturalnemu, bo unijne rafinerie emitują znacznie mniej związków węgla niż analogiczne zakłady w pozostałych częściach świata. Aby sprostać międzynarodowej konkurencji ze strony tych regionów, gdzie nie obowiązuje system ETS, przemysł rafineryjny winien otrzymać 100% uprawnień do emisji CO2 do 2030 roku - podkreślił Paweł Olechnowicz.

Działania legislacyjne wspierające konkurencyjność sektora energii winny iść w parze z inwestycjami w infrastrukturę i zwiększaniem dywersyfikacji dostaw energii w Europie. Maroš Šefčovič podkreślił rolę Korytarza Północ-Południe, który ma połączyć rynki Europy Centralnej tak ze sobą, jak i z zachodnią częścią kontynentu. Komisarz zgodził się, że realizacja Korytarza jest kluczowym warunkiem dalszej integracji europejskiej.

- Europa potrzebuje przemysłu, dlatego chcemy, by mógł się on tutaj rozwijać i zwiększać swą konkurencyjność. Dotyczy to całego sektora energii, związanego tak z wydobyciem i przerobem ropy naftowej i gazu, jak i produkcją energii elektrycznej. Mam świadomość, że sektor ten wymaga znaczących inwestycji, które nie są możliwe bez właściwych regulacji na poziomie unijnym. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić europejskiemu przemysłowi odpowiednie warunki do rozwoju - zapewnił Maroš Šefčovič.

Najnowszy raport CEEP pokazuje, jak wiele - politycznie, gospodarczo i społecznie - może zyskać Polska i cała Europa dzięki Korytarzowi Północ-Południe. Raport był przedmiotem debaty prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Węgier. Debata na temat Korytarza Północ-Południe odbyła się 29 września w Waszyngtonie. W listopadzie tego roku, również w Waszyngtonie, odbędzie się z inicjatywy CEEP drugi Okrągły Stół nt. LNG, którego celem jest zwiększenie możliwości dostaw gazu z USA do Europy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.