Energetyka: bez jednoznacznego zapisu o elektrowni atomowej

fot: ARC

Cztery bloki (z sześciu) uznane za najbardziej niebezpieczne Bułgaria zamknęła w 2007 r.

fot: ARC

W uzgodnionej w czwartek (19 stycznia) przez Komitet Stały Rady Ministrów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie ma jednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej - powiedział PAP szef Komitetu Henryk Kowalczyk. Dodał, że był to punkt sporny między różnymi resortami.

- W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest zapis otwarty, że rozwój technologii jądrowej i fizyki jądrowej nas interesuje. Nie ma tam natomiast jednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej - powiedział PAP Kowalczyk.

Jak wskazał, jest to kompromisowa wersja, gdyż kwestia zapisania w Strategii budowy elektrowni jądrowej była punktem spornym między różnymi resortami.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Teraz, według Henryka Kowalczyka, po wprowadzeniu do niej zmian uzgodnionych na posiedzeniu Komitetu Stałego dokument powinien trafić na posiedzenie rządu w najbliższy albo w kolejny wtorek.

Kowalczyk dodał, że do rozstrzygnięcia przez Radę Ministrów pozostały "drobne zagadnienia" w SOR.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to strategiczny rządowy dokument, który opisuje i precyzuje tzw. plan Morawieckiego.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w opublikowanym we wtorek rano wywiadzie dla PAP pytany o kwestie, które wzbudziły największe kontrowersje podczas konsultacji SOR wskazał, że "na pewno mocno dyskutowana była kwestia energetyki". Na pytanie o rolę energetyki jądrowej w SOR Kwieciński odpowiedział: "Ten aspekt budził i budzi dyskusje nie tylko w świecie biznesu, również w administracji rządowej. Ale ostateczne rozstrzygnięcie przedstawimy po przyjęciu tego dokumentu przez rząd".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.