Energetyka: administracja Trumpa szuka ratunku dla elektrowni węglowych

1492688194 rick perry energy gov

fot: energy.gov

Sekretarz ds. energii w administracji USA Rick Perry chce przeciwdziałać rugowaniu elektrowni węglowych przez OZE

fot: energy.gov

Obawy w związku z niewystarczającą dywersywikacją paliw i niestabilnością sieci elektrycznej wyraził w przedświąteczny piątek (14 kwietnia) Rick Perry, sekretarz energii USA w administracji prezydenta Trumpa. W ocenie amerykańskich mediów władze szukają sposobów na ratowanie energetyki węglowej.

Perry powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Bloomberg, że dla Stanów Zjednoczonych "błogosławieństwem jest obfitość własnych źródeł energii, jak węgiel, gaz ziemny, uran i warunki dla elektrowni wodnych, które zapewniają bezpieczną moc dla stabilnej i elastycznej sieci enenrgetycznej". Jednakże zaznaczył: - Eksperci zwracają uwagę na zmniejszające sie zróżnicowanie naszego krajowego miksu paliw do produkcji elektryczności. Ostrzegają też, jakie znaczenie może to mieć dla wydolności naszego systemu i rezerw energii pierwotnej.

Sekretarz stanu wyjaśnił, że zróżnicowanie miksu zmalało po zmaknięciu w ostatnim czasie wielu elektrowni węglowych i atomowych. Wpływ na te wygaszenia miały zwłaszcza bardzo niskie ceny gazu ziemnego i gwałtowny rozwój sektora tzw. czystej energii w USA. Perry podkreślił, że wraz z udziałem OZE w miksie będzie się powiększać niestabilność sieci, ponieważ trzeba wkalkulować naturalne przerwy w produkcji prądu z takich źródeł jak wiatr czy słońce.

Perry zlecił swoim współpracownikom przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy analizy, która odpowie na pytanie, w jakim stopniu przepisy, dotacje i polityka podatkowa "są odpowiedzialne za narastające zjawisko przedterminowego (w stosunku do planów) wycofywania z sieci elektrowni konwencjonalnych". Sekretarz Perry chciałby też sprawdzić, czy instrumenty rynkowe odpowiednio wspierają budowę odpornego na zachwiania systemu energetycznego, upowszechniając takie rozwiązania, jak np. dostawy paliwa na miejscu, z kopalń w sąsiedztwie elektrowni węglowych, czy też energetyka jądrowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.