Energa: wyniki operacyjne wyższe od zakładanych

fot: Materiały prasowe

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce

fot: Materiały prasowe

Wyniki operacyjne wyprzedzają nasze własne założenia z początku roku - powiedział PAP prezes Energi Daniel Obajtek, komentując szacunkowe wyniki za III kwartał br. Wskazują one m.in. na wzrost zysku od początku roku o 100 mln zł wobec tego samego okresu 2016 r.

Szacunkowe wyniki, które - jak zastrzega Energa - mogą się jeszcze zmienić, opublikowano we wtorek (17 października). Wskazują one na ponad 60 mln więcej zysku EBITDA w III kw. niż rok wcześniej - 500 mln zł wobec 439 mln zł - oraz ok. 1 proc. wzrost wolumenu sprzedaży energii elektrycznej w skali dziewięciu miesięcy 2017 r.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Daniel Obajtek, nastąpiło to przy jednoczesnej zmianie struktury sprzedaży. - Duży klient przełączył się na własne źródło zasilania (chodzi o PKN Orlen, który uruchomił własną elektrociepłownię we Włocławku - PAP), więc w grupie niskomarżowej mamy wręcz redukcję zapotrzebowania. Natomiast przez cały rok rośnie popyt firm małych i średnich, jak i gospodarstw domowych - powiedział.

Według prognozy wynik EBITDA od początku roku wynosi 1,64 mld zł, co oznacza, że jest o ok. 100 mln zł wyższy niż w tym samym okresie 2016 r., kiedy wyniósł 1,53 mld zł. Dla segmentu dystrybucji wskaźnik ten prognozuje się na 1,34 mld zł, dla wytwarzania - 267 mln zł, a dla sprzedaży - 24 mln. - Głównymi motorami poprawy jest segment wytwarzania i dystrybucji, po części dzięki rosnącemu popytowi, po części wyższej efektywności bloków po kampanii remontowej, po części wskutek dbania o koszty. Na segment sprzedaży też przyjdzie kolej, gdy złapie oddech po ograniczeniu wpływu funkcji +sprzedawcy zobowiązanego+ i umów na zakup certyfikatów. Co do wyników operacyjnych, na razie wyprzedzamy nasze własne założenia z początku roku - powiedział prezes Energi.

Ocenił też, że "flagowe" źródło wytwórcze spółki - elektrownia w Ostrołęce radzi sobie dobrze, mimo wzrostu kosztu węgla. Jak zaznaczył, "w Grupie Energa około jednej trzeciej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych". - Tu odnotowujemy dobre wyniki naszych elektrowni wodnych, jak i farm wiatrowych - mówił.

W ostatnich miesiącach cena "zielonych certyfikatów" zmieniła się najpierw z poziomu 20 do 60 zł za MWh, a aktualnie oscyluje w granicach 40-45 zł. - Wydaje się, że zmiana ustawy o opłacie zastępczej wprowadzi więcej spokoju na rynku i w połączeniu z obowiązkiem umorzenia ustabilizuje oczekiwania. Energa jest z jednej strony producentem, a z drugiej konsumentem zielonych certyfikatów. W krótkim terminie takie wahania nie mają istotnego wpływu na wyniki - uważa Obajtek.

Przypomniał jednocześnie, że po uzyskaniu niezależnych opinii prawnych, mówiących o zawarciu umów na kupno "zielonych certyfikatów" od farm wiatrowych z naruszeniem prawa zamówień publicznych, Energa zainicjowała procedury sądowe i arbitrażowe. - To w sumie 22 pozwy o ustalenie nieistnienia stosunków prawnych, czyli o nieważność umów. Tak więc działania już podjęte, teraz czekamy na wynik tych postępowań, stąd nie ma dziś podstaw do zawiązywania jakichkolwiek rezerw - powiedział Obajtek.

Nadzwyczajnym zjawiskiem w III kw. były letnie nawałnice, które w skali kraju uszkodziły m.in. ponad 2 tys. słupów na liniach średnich oraz najwyższych napięć oraz 216 linii średnich napięć. Czasowo wyłączonych zostało ponad 7,5 tys. stacji elektroenergetycznych. Jak ocenił Obajtek, przerwy w dostawach na terenie, za który odpowiedzialna jest Energa, zostały ograniczone do minimum, a usuwanie skutków nawałnic przebiegło bardzo sprawnie. - Był to efekt profesjonalnego działania naszych pracowników i odpowiednio szybko wdrożonych procedur - podkreślił. W związku z tym, według niego, skutki nawałnic miały niewielkie przełożenie na wolumen sprzedanej w tym okresie energii.

Prezes Obajtek przypomniał jednocześnie, że sieć była w pełni ubezpieczona, a częściowo zaliczka została już wypłacona. - Wypłata pozostałej części odszkodowania za straty sieciowe może wpłynąć do nas dopiero w ciągu kolejnych miesięcy. Dlatego skutki finansowe będą widoczne w sprawozdaniach za następne kwartały. Jednak są to kwoty, które nie wpłyną w sposób znaczący na wyniki finansowe Grupy Energa - podkreślił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.