Energa: prezes kończy z bizancjum i reformuje spółkę

1491221401 carsharing energa 3

fot: energa

Jednym z celów Grupy Energa jest rozwój i popularyzacja elektromobilności

fot: energa

Likwidacja części zależnych spółek, racjonalizacja wydatków, w tym cięcie budżetu na obsługę prawną i doradczą oraz sponsoring a także weryfikacja "nieprzyzwoicie wysokich kontraktów" - tak zmienia się gdańska spółka Energa. O szczegółach zmian informuje poniedziałkowy (8 maja) Nasz Dziennik.

Daniel Obajtek, prezes Energi, podkreśla na łamach ND, że kończy z "bizancjum", jakie istniało w koncernie zwłaszcza w czasach rządów koalicji PO-PSL. Dlatego - tłumaczy - wprowadzana jest nowa struktura organizacyjna w całej grupie. A to oznacza w pierwszej kolejności zniesienie rozdrobnienia spółek zależnych.

- Przestanie istnieć co najmniej kilkanaście małych firm, zostaną wchłonięte przez silniejszych pracodawców w grupie Energa - wyjaśnia prezes Obajtek. Zapewnia, że ludzie nie stracą pracy, za to zniknie część kierowniczych stanowisk. - Ale przede wszystkim nie będzie już rozmywania odpowiedzialności - mówi gazecie Daniel Obajtek.

Więcej prac będzie wykonywanych przez Energę, a nie zlecanych na zewnątrz. Ma to spowodować spore oszczędności, bo często bywa tak, że spółki-córki zlecają swoje zadania podwykonawcom, co okazuje się droższym rozwiązaniem.

Prezes Obajtek podkreśla, że takie przekształcenia popierają również związki zawodowe.

Według Naszego Dziennika przebudowa w grupie oznacza też koniec z niebotycznymi wynagrodzeniami dla kadry kierowniczej.

- My zrywamy z wypasionymi kontraktami, które były nieprzyzwoite na rynku i nieprzyzwoite z punktu widzenia wartości dodanej, jaką przynosiły tej firmie - zaznacza Daniel Obajtek.

Grupa Energa to jedna z 4 największych krajowych grup energetycznych. Jest też jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Zasila w prąd ponad 2,9 mln klientów. Przesyła go liniami o długości 184 tys. km, głównie na północy Polski (24 proc. powierzchni kraju).

Energa posiada dużą elektrownię węglową Ostrołęka oraz m.in. największą polską hydroelektrownię we Włocławku, inwestuje też w farmy wiatrowe. W 2015 r. ponad połowa produkowanej energii pochodziła w grupie Energa z węgla (dla porównania 10 proc. z wiatru).
Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Energii wynosi ok. 1,4 GW z czego 41 proc. stanowią OZE (głównie elektrownie wodne). Spółka zatrudnia 8,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.