Polscy przewoźnicy realizują niemal 20 proc. wszystkich przewozów w państwach członkowskich

fot: Krystian Krawczyk

Według zapewnień ministerstwa, strona rosyjska obiecała złagodzić kontrole, które były utrapieniem polskich kierowców TIR-ów w Rosji

fot: Krystian Krawczyk

Polski sektor transportu drogowego, generujący ok. 6 proc. PKB, wymaga pilnego wsparcia w celu elektryfikacji, którą wymuszą unijne regulacje - oceniono w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wsparcia wymaga zakup nowych pojazdów i budowa stacji ładowania.

PSPA w raporcie opracowanym wspólnie z firmami Ekoenergetyka i Amazon przypomina, że Polska jest europejskim liderem w sektorze transportu ciężkiego i dysponuje największą flotą samochodów ciężarowych w UE: co piąta ciężarówka poruszająca się po drogach Unii zarejestrowana jest w Polsce. Park polskich pojazdów ciężarowych liczy ponad 1,2 mln sztuk, a polscy przewoźnicy realizują niemal 20 proc. wszystkich przewozów w państwach członkowskich. Branża transportowa generuje niemal 6 proc. polskiego PKB i zapewnia zatrudnienie dla ok. miliona osób.

Jak zaznaczono w opracowaniu, wkrótce każde państwo Wspólnoty zostanie objęte regulacjami rozporządzenia AFIR i będzie miało obowiązek rozbudowy infrastruktury przeznaczonej dla eHDV (electric Heavy Duty Vehicles). Projekt AFIR przewiduje, że do 2030 r. wzdłuż polskich odcinków sieci TEN-T powinno stanąć co najmniej 200 stacji ładowania dla ciężarówek na baterie, podczas gdy obecnie żadna spośród ponad 2,5 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce nie jest przystosowana do obsługi takich pojazdów. Wymagana moc wszystkich stacji ładowania dla elektrycznych aut ciężarowych wzdłuż sieci TEN-T będzie musiała wynosić co najmniej 578 MW, czyli 26 razy więcej niż moc wszystkich ładowarek przy polskich odcinkach TEN-T pod koniec 2022 r.

Rozbudowa sieci stacji ładowania to długotrwały proces, w związku z czym konieczne jest niezwłoczne podjęcie działań przez administrację publiczną w Polsce w celu wdrożenia odpowiednich instrumentów wsparcia - stwierdzono w raporcie.

- W celu ochrony konkurencyjności polskiej branży ciężkiego transportu drogowego niezbędne jest wprowadzenie mechanizmów zachęcających do nabywania zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych, które umożliwią utrzymanie wiodącej pozycji krajowych przewoźników na europejskim rynku - podkreślił dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zarekomendowało zaangażowanie do tego celu środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej i wprowadzenie systemu finansowego wspierania nabywców ciężarowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) z budżetem rzędu 150 mln zł. Chodziłoby o dofinansowanie połowy różnicy kosztów między pojazdem elektrycznym a spalinowym.

Druga rekomendacja dotyczy uwzględnienia w ramach programu NFOŚiGW Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru do?nansowania do ogólnodostępnych stacji ładowania przeznaczonych dla elektrycznych pojazdów ciężarowych o mocy co najmniej 250 kW.

- Brak odpowiedniej infrastruktury oraz programów wsparcia dla zakupu pojazdów o zerowej emisji może zagrażać przyszłości polskiego przemysłu transportowego. Bez rozwoju sieci stacji ładowania firmy transportowe nie będą mogły inwestować w nowoczesne, elektryczne ciężarówki, co może prowadzić do technologicznej przepaści na rynku transportowym - stwierdził współzałożyciel i prezes Ekoenergetyka-Polska Bartosz Kubik.

Jak przypomniano w raporcie, spośród wiodących w sektorze transportu ciężkiego państw członkowskich UE, Polska jako jedyna nie wdrożyła programu dofinansowania nabywców elektrycznych ciężarówek. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania oraz Holandia oferują dofinansowanie do zakupu nisko- i zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych oraz obsługującej ich infrastruktury ładowania - podkreśliło PSPA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.