Elektrownia szczytowo-pompowa na górze Żar

1625809900 porabka zar pge eo

fot: PGE Energia Odnawialna

Magazyn energii na górze Żar powstał w ramach projektu badawczo-rozwojowego

fot: PGE Energia Odnawialna

Góra Żar w Beskidzie Małym jest miejscem, gdzie PGE Energia Odnawialna realizuje swój projekt badawczo-rozwojowy. W jego ramach uruchomiono magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Instalacja powstała obok pierwszej należącej do spółki farmy fotowoltaicznej. Na górze funkcjonuje także elektrownia szczytowo-pompowa. Jest to druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce.

Celem projektu jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych i usług elastyczności, służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych na ogniwach litowo-jonowych. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Konsekwentnie realizujemy program magazynowania energii. Już w trzy miesiące po ogłoszeniu Strategii Grupy PGE, w grudniu 2020 r., oddaliśmy do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Inwestycja na górze Żar to kolejne tego typu przedsięwzięcie. Pracujemy też nad projektem magazynu w Żarnowcu o mocy 205 MW, który będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Docelowo, do 2030 r. zamierzamy wybudować magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW – powiedział prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski.

Jak informuje PGE EO, magazyn na górze Żar składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny) oraz stacji transformatorowej nN/SN. Bateryjny zasobnik energii jest przygotowany do pracy bezobsługowej i wyposażony w systemy zdalnego nadzoru i sterowania. Zasobnik przyłączony został do sieci średniego napięcia 15 kV. Zlokalizowanie go na tym poziomie napięć umożliwi poddanie go testom pod kątem współpracy i optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.