Elektromobilność: szukają partnera do budowy polskiego auta

fot: Jarosław Galusek/ARC

W sytuacji, gdy w styczniu perspektywa okaże się pozytywna, to wtedy kopalnia w innym systemie, zrestrukturyzowana, zreformowana, będzie mogła pracować w sumie ok. 8-10 lat - podsumował rozmowy minister energii Krzysztof Tchórzewski

fot: Jarosław Galusek/ARC

Spółka ElectroMobility Poland rozpoczęła postępowanie, które ma doprowadzić do znalezienia partnera w pracach nad polskim samochodem elektrycznym. Według ministra energii, państwo planuje przeznaczyć duże kwoty na uruchomienie produkcji auta na prąd.

Jak poinformowała w środę, 29 listopada, ElectroMobility Poland (EMP), celem pierwszego etapu uruchomionego 27 listopada postępowania jest opracowanie wstępnej koncepcji technicznej budowy funkcjonalnego modelu i prototypu oraz wstępnej koncepcji biznesowej produkcji seryjnej pojazdu elektrycznego. Do 20 grudnia spółka czeka na deklarację udziału ze strony chętnych, a do końca roku - na zgłoszenia.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka EMP Aleksandra Baldys, terminy są stosunkowo krótkie, ale dla potencjalnych partnerów nie są zaskoczeniem, bo spółka już od pewnego czasu prowadziła z nimi dialog.

Zgodnie z harmonogramem, decyzja o wyborze uczestników II etapu postępowania ma być znana do końca stycznia 2018 r. Do końca lutego planuje się zawarcie z nimi umów na opracowanie szczegółowej koncepcji technicznej modelu i budowę prototypu funkcjonalnego wraz z kosztorysem i harmonogramem, a także na opracowanie wstępnej koncepcji budowy prototypu wdrożeniowego, kosztów, inwestycji i planu uruchomienia produkcji.

EMP ocenia, że w wyniku całego, rozpisanego na cztery etapy postępowania, wiosną 2019 r. będzie dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych oraz ich dokumentacją techniczną, co ma być wstępem do rozpoczęcia budowy zaplecza technicznego dla uruchomienia w Polsce produkcji seryjnej. EMP rozstrzygnęła już konkurs na koncepcję i wizualizację projektu polskiego samochodu elektrycznego.

- Procedura posłuży pozyskaniu know-how z zewnątrz. W najbliższych planach EMP jest nawiązanie współpracy z zespołami, które mają kompetencje w zakresie konstrukcji, prowadzenia prac rozwojowych, budowy prototypu oraz przygotowania do wdrożenia produkcji osobowego samochodu elektrycznego - poinformował z kolei szef Projektu ElectroMobility Poland Piotr Zaremba.

- Stawką w konkursie na prototyp, organizowanym przez EMP są duże kwoty, które Skarb Państwa planuje przeznaczyć na uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w Polsce - oświadczył cytowany w komunikacie EMP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Podstawą do zaangażowania kapitałowego Skarbu Państwa jest dobry biznesplan - podkreślił z kolei prezes EMP Maciej Kość.

- Produkcja pojazdów kosztuje i jeśli Państwo ma w ten proces inwestować, to musimy być do tego przygotowani - zaznaczył Kość. Jak dodał, spółka skupi się na pozyskaniu profesjonalnie przygotowanej dokumentacji technicznej i biznesowej.

- Rozwój elektromobilności to priorytet dla Ministerstwa Energii, dlatego też środki przeznaczone na ten cel są niemałe - sam budżet Funduszu Niskoemisyjnego Transportu to blisko 4 mld zł do końca 2026 roku - podkreślił w komunikacie minister Tchórzewski. Projekt tworzącej Fundusz nowelizacji ustawy o biopaliwach oraz prawa energetycznego został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z zadań w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona, że do 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych, zaś rozwój elektromobilności miałby pociągnąć za sobą rozwój innowacyjnego przemysłu; konieczny też będzie rozwój sieci elektroenergetycznych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.