Ekologia: ministerstwo o nakładach na ochronę środowiska

fot: ARC/Andrzej Bęben

Wsparcie finansowe od NFOŚiGW będą mogły otrzymać samorządy, ich grupy, związki czy stowarzyszenia

fot: ARC/Andrzej Bęben

W 2015 roku nakłady na ochronę środowiska wyniosły ok. 43,5 mld zł, co odpowiada 2,4 proc. PKB - poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Blisko połowę kosztów, bo 19,5 mld zł, poniosły gospodarstwa domowe.

System finansowania ochrony środowiska w naszym kraju opiera się na źródłach krajowych, publicznych i prywatnych, wynikających głównie z opłat za korzystanie ze środowiska, oraz środkach zagranicznych - głównie pieniędzy europejskich i wynikających z porozumień międzynarodowych, np. norweskiego mechanizmu finansowego - informował wiceminister posłów sejmowej komisji środowiska.

Gajda mówił, że inwestycje prowadzone są głównie przez samorządy, państwowe jednostki budżetowe, parki narodowe, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Istotnym elementem jest też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Gajda powołując się na dane GUS poinformował, że w 2015 r. nakłady na ochronę środowiska w naszym kraju wyniosły ok. 43,5 mld zł, co odpowiada 2,4 proc. PKB.

Wyjaśnił, że niemal 19,5 mld zł to koszty poniesione przez gospodarstwa domowe.

Dane GUS wskazują, że w ostatniej dekadzie nastąpił istotny wzrost nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska. W 2015 r. było to 15,2 mld zł, czyli o połowę więcej niż w 2010 i niemal czterokrotnie więcej niż w 2005 r. Ponad 2/3 kosztów związanych z inwestycjami poniosły przedsiębiorstwa. 40 proc. inwestycji w środki trwałe było finansowane ze środków krajowych, a 25 proc. - zagranicznych.

Wiceszef resortu środowiska poinformował, że w latach 2007-2016 NFOŚiGW na ochronę środowiska wydał blisko 23 mld zł, z czego 12 mld zł to były dotacje, a 10,6 mld zł - pożyczki. W tym czasie wojewódzkie fundusze wydały blisko 21 mld zł, z czego większość stanowiły pożyczki (15,6 mld zł), a 5,3 mld zł - dotacje.

Gajda dodał, że w obecnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 na ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu alokowano ok. 3,5 mld euro ze środków Funduszu Spójności. Na zmniejszenie emisyjności gospodarki zarezerwowano z kolei 1,8 mld euro.

Wiceminister ocenił, że w nowej perspektywie powinno się udać wynegocjować podobne wsparcie, co poprzednio w ramach funduszy norweskich. W latach 2009-2014 fundusze z EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz mechanizmu norweskiego wyniosły 180 mln euro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.