Ekologia: 50 mln euro na ochronę powietrza w przemyśle

fot: Maciej Dorosiński

Na decyzjach Komisji Europejskiej skorzystają polscy przedsiębiorcy inwestujący modernizację i wyposażenie instalacji spalania paliw w urządzenia i systemy do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych lub konwersję instalacji spalania paliw na rozwiązania przyjazne środowisku

fot: Maciej Dorosiński

Dodatkowe 50 mln euro trafi do przedsiębiorców planujących inwestycje obniżające wielkości emisji zanieczyszczeń z instalacji spalania paliw. Chociaż pięć mld euro dystrybuowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) zostało już niemal w całości zakontraktowane lub przekazane beneficjentom, to możliwe są przesunięcia wolnych środków z działań, w których pojawiły się oszczędności - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Fundusz.

Tym razem na decyzjach Komisji Europejskiej skorzystają polscy przedsiębiorcy inwestujący modernizację i wyposażenie instalacji spalania paliw w urządzenia i systemy do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych lub konwersję instalacji spalania paliw na rozwiązania przyjazne środowisku (np. kotły energetyczne opalane biomasą lub gazem).

W pierwszej kolejności dofinansowane zostaną projekty zatwierdzone w ramach dotychczasowych konkursów, a które z braku środków znalazły się na liście rezerwowej. To z tymi wnioskodawcami jeszcze w tym roku podpisane zostaną stosowne umowy. Ponadto kwota prawie sto milionów złotych została przeznaczona na nowy nabór wniosków. Narodowy Fundusz już ogłosił kwietniowy konkurs, w ramach Działania 4.5, dla projektów poprawiających jakość powietrza. Projekty mogą być dofinansowywane do 30 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, przy czym maksymalna wartość dotacji nie może przekroczyć 20 mln zł.

Do tej pory na to działanie "Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza" (4.5 priorytet POIiŚ) NFOŚiGW zakontraktował ponad 300 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Warto podkreślić, że w ramach IV Priorytetu POIiŚ realizowane są największe i najdroższe projekty, związane przeważanie z energetyką zawodową, ale przynoszące duże efekty ekologiczne i często o strategicznym znaczeniu dla możliwości prowadzenia działalności w zgodności z nowymi standardami unijnymi - mówi Marek Kownacki, dyrektor Departamentu Przedsięwzięć Przemysłowych w NFOŚiGW.

Przykładowymi inwestycjami realizowanymi z dofinansowaniem uzyskanym w ramach tego działania są np. przebudowa kotła węglowego w Elektrociepłowni Czechnica (Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA) na kocioł w całości opalany biomasą (koszt projektu ponad 100 mln zł) lub projekt budowy instalacji odsiarczania spalin metodą amoniakalną realizowany w Zakładach Azotowych Puławy SA, którego koszt przekroczył 200 mln zł. Realizacja inwestycji pozwoliła na redukcję emisji dwutlenku siarki o 8,6 tys. ton rocznie i dotrzymanie restrykcyjnych stężeń dwutlenku siarki (poniżej 400 mg/m3).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.