Ekolodzy chcą pełnomocnika

Dym elektrownia

fot: greenpeace.org

Opóźnienia w przyjęciu ustawy w styczniu i lutym pozbawiły Polskę około 1 miliarda dolarów, które gotowe były zapłacić inne kraje i instytucje za nasze limity CO2

fot: greenpeace.org

Koalicja Klimatyczna postuluje jak najszybsze powołanie rządowego pełnomocnika ds. osiągania celów zapisanych w pakiecie klimatyczno–energetycznym. Jego zadań należałoby koordynowanie działań resortów odpowiedzialnych za elementy pakietu klimatycznego oraz dostarczanie przedsiębiorcom szczegółowych informacji na temat jego wpływu na gospodarkę.

Przyjęcie przez Unię Europejską w grudniu ubiegłego roku Pakietu Klimatyczno-Energetycznego niesie za sobą konieczność podjęcia szeregu działań przygotowawczych, a następnie wdrożeniowych, służących znacznemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, zwiększeniu efektywności energetycznej i szybkiemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Będą one miały ogromny wpływ na sytuację prawie wszystkich dziedzin gospodarki. Pierwszy rok przygotowań do wdrażania Pakietu pokazuje, że Polska dotychczas nie wypracowała spójnej wizji i strategii, które pozwoliłyby skutecznie i terminowo wprowadzić go w życie – wskazują w swym komunikacie koalicjanci.

Ich zdaniem, powolne tempo i dotychczasowe mierne rezulaty wprowadzania niezbędnych zmian (np. ustawy o efektywności energetycznej) wskazują, że brakuje woli politycznej do kompleksowej realizacji pakietu.

-Przygotowanie do jego wdrażania powinno być elementem długoterminowych strategii i planów rozwojowych na różnych poziomach: narodowym, regionalnym i lokalnym. Tymczasem, prace różnych resortów nie są wystarczająco skoordynowane i toczą się zbyt wolno. Nie zintegrowano przygotowań do realizacji Pakietu z polityką energetyczną, transportową, regionalną, rolną czy Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, z wydatkowaniem środków z funduszów unijnych, z tworzeniem warunków do szybszego wdrażania rozwiązań innowacyjnych. Brakuje również szerokiej kampanii informacyjnej na temat zmian, i to drastycznych, które pakiet wymusi w różnych sektorach gospodarki. Pozbawieni szczegółowej wiedzy przedsiębiorcy nie będą przygotowani do jego implementacji w sposób najbardziej dla nich korzystny. Rząd powinien ograniczyć do minimum ich niepewność i ryzyko inwestowania, a przez to pomagać w budowaniu konkurencyjności naszych firm – zwraca uwagę Andrzej Kassenberg, prezes należącego do Koalicji Klimatycznej Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.