EkoAktywni 2009: Wysokie nagrody

fot: Jolanta Talarczyk

Laureaci, wyróżnieni i organizatorzy tegorocznej edycji konkursu EkoAktywni 2009

fot: Jolanta Talarczyk

+7 Zobacz galerię

Galeria
(10 zdjęć)

Od 50 tysięcy do 5 tysięcy złotych. Takie nagrody i wyróżnienia przyznano w tegorocznej edycji konkursu "EkoAktywni 2009". W piętek, 18 grudnia br. w Kinoteatrze "Rialto" w Katowicach uroczyście ogłoszono listę laureatów.

Organizatorem konkursu jest Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do oceny jurorów zgłoszono 21 wniosków organizacji pozarządowych, prowadzących działalność proekologiczną. W woj. śląskim działa ich obecnie ok. 60. Skupiają kilka tysięcy osób. W tym roku jurorzy brali przede wszystkim pod uwagę przedsięwzięcia o charakterze ponadlokalnym z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody i profilaktyki zdrowotnej dzieci.

Laureatom sukcesów gratulowali m.in. Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz.
- Oś konfliktu pomiędzy mną a obecnymi na sali ekologami potencjalnie może być spora, ponieważ odpowiadam za infrastrukturę, w tym za budowę dróg. Na szczęście w tym roku obyło się bez ostrych sytuacji. I z tym większą przyjemnością mogę odnotować fakt, że kilka tysięcy osób skupionych w organizacjach i fundacjach ekologicznych w województwie śląskim w bardzo istotny sposób na co dzień uzupełnia pracę ludzi zawodowo zajmujących się ochroną środowiska i edukacją ekologiczną - mówił wicewojewoda Matusiewicz.
Harcerze przywieźli do Kinoteatru Rialto światełko betlejemskie i przekazali go prezesowi katowickiego WFOŚiGW.
- Obyśmy umieli to światełko rozdawać i promieniować nim wokół - mówiła Gabriela Lenartowicz, prezes katowickiego WFOŚiGW, dziękując za ten przedświąteczny dar.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił zespół Chorągwi Śląskiej ZHP "Na Szlaku".

Oto lista laureatów i wyróżnionych:
Jury przyznało dziewięć nagród finansowych. Laureatami konkursu EkoAktywni 2009 są:
- Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska - nagroda 50 tys. zł;
- Fundacja Ekologiczna ARKA, Bielsko-Biała - nagroda 40 tys. zł;
- Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, Wilkowice - nagroda 40 tys. zł;
- Polska Izba Ekologii, Katowice - nagroda 40 tys. zł;
- Fundacja na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie", Miasteczko Śląskie - nagroda 30 tys. zł;
- Stowarzyszenie Ziemia i MY - Centrum Edukacji Ekologicznej, Dąbrowa Górnicza - nagroda 20 tys. zł;
- Stowarzyszenie "Sopel", Będzin - nagroda 20 tys. zł;
- Polski Klub Ekologiczny Okręgi Górnośląski, Katowice - nagroda 20 tys. zł;
- Fundacja Ekologiczna "Silesia", Katowice - nagroda 20 tys. zł.

Wyróżnienia finansowe po 10 tys. zł werdyktem jury otrzymali:
- Liga Ochrony Przyrody Katowice;
- Liga Ochrony Przyrody Bielsko-Biała;
- Liga Ochrony Przyrody Częstochowa.
 
Wyróżnienia po 5 tys. zł przyznano:
- Polskiemu Klubowi Ekologicznemu, Koło Miejskie w Gliwicach;
- Śląskiemu Ogrodowi Botanicznemu w Mikołów;
- Stowarzyszeniu SUMINA na rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska;
Nagrody i wyróżnienia finansowe zostaną przeznaczone na działalność statutową organizacji.

W galerii: Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie "EkoAktywni 2009". Zdjęcia: Jolanta Talarczyk

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.