Eko: KAWKA do walki z niską emisją

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Niska emisja (w przeciwieństwie do dużej emisji charakterystycznej dla sektora energetycznego) to szkodliwe gazy pochodzące z transportu oraz lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Od lutego m.in. samorządy będą mogły starać się (w sumie) o 400 mln zł na poprawę jakości powietrza. To szczególnie ważne wsparcie, ponieważ Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych pod tym względem krajów Unii Europejskiej.

- Przekazujemy 400 mln zł do dyspozycji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. One również będą brały udział we współfinansowaniu tego programu. Myślę więc, że wyłożą dodatkowe kilkaset milionów złotych, by poprawiać jakość powietrza, ważną z punktu widzenia zdrowia mieszkańców - wyjaśnia Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O wsparcie będzie można ubiegać się w ramach programu "KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii".

To wynik przyjęcia zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska związanych z dyrektywą w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy CAFE. Prawo to wprowadza nowe zasady zarządzania jakością powietrza w strefach i aglomeracjach oraz wymaga podjęcia działań naprawczych tam, gdzie pomiary wykażą przekroczenie norm.

- W ramach programu współfinansujemy razem z wojewódzkimi funduszami programy likwidacji niskiej emisji dla miast, gdzie są przekroczone limity - przede wszystkim pyłu PM2,5, pyłu PM10 i benzo(a)piranu. Tam, gdzie takie stężenia są przekroczone, będą programy ratunkowe, naprawcze, mające zapobiegać tym zanieczyszczeniom i dzięki inwestycjom zmniejszyć tę niską emisję - wyjaśnia prezes NFOŚiGW.

Niska emisja (w przeciwieństwie do dużej emisji charakterystycznej dla sektora energetycznego) to szkodliwe gazy pochodzące z transportu oraz lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. W miejscowościach o słabej wentylacji jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania. Sprzyja on m.in. powstawaniu nowotworów.

Prezes Funduszu podkreśla, że jest duże zainteresowanie programem ze strony samorządów, zwłaszcza tych, gdzie zanieczyszczenie jest wysokie. Wśród 65 miast w Polsce, które zostały przebadane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), tylko sześć mieści się w normie. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Krakowie, Rybniku, Katowicach, Zabrzu i Nowym Sączu.

Bezzwrotne dotacje będą udzielane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kwota dofinansowania wyniesie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, w tym do 45 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW w formie dotacji. Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone na takie projekty, jak wdrażanie systemów zarządzania ruchem w miastach, zastosowanie kolektorów słonecznych w celu obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym, rozbudowa sieci ciepłowniczej i likwidacja lokalnych źródeł ciepła, czyli indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych.

Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia zlokalizowane na obszarze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (to ograniczenie nie dotyczy miejscowości uzdrowiskowych).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.