Dzięki nowej technologii przeładunek kontenera z TIR-a na wagon potrwa 22 minuty

fot: Tomasz Rzeczycki

Linia kolejowa nr 273 Wrocław - Szczecin liczy sobie 355 km. Studium obejmuje jej centralny i wschodni odcinek, liczący około 220 km

fot: Tomasz Rzeczycki

Kosztem ok. 70 mln zł działająca w Myszkowie (Śląskie) firma Rewag planuje uruchomienie produkcji innowacyjnych wagonów towarowych do transportu intermodalnego, łączącego przewozy kolejowe z drogowymi. Dzięki nowej technologii przeładunek kontenera z TIR-a na wagon potrwa 22 minuty.

Rewag jest firmą wyspecjalizowaną w wytwarzaniu wagonów i usługach dla kolejnictwa. Spółka jest też właścicielem patentu i inwestorem przedsięwzięcia, w ramach którego za około półtora roku w Myszkowie ma rozpocząć się produkcja wagonów o konstrukcji umożliwiającej m.in. znacznie szybszy i bardziej efektywny niż dotąd sposób załadunku i rozładunku kontenerów.

- Dzięki patentowi, który nabyliśmy od Wojskowej Akademii Technicznej, możemy zmienić sposób użytkowania TIR-ów. Nasz wagon to taki transformers, który pozwala na załadunek na niemal każdym terenie utwardzonym przy torach. Platforma umożliwia szybki wjazd TIR-a, pozostawienie naczepy i zjazd. Tym samym nie potrzebujemy do tego terminali logistycznych - powiedział dyrektor generalny firmy Equo Arkadiusz Nagięć. Rewag jest częścią grupy kapitałowej tego inwestora.

Obecnie inwestor zabiega o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych z puli przeznaczonej na wsparcie innowacyjnych projektów, zarządzanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o ok. 68 mln zł na rozbudowę fabryki, uruchomienie linii technologicznej oraz stworzenie prototypu. W kolejnym etapie spółka planuje prace badawczo-rozwojowe służące rozwinięciu całej rodziny innowacyjnych wagonów - w tym zakresie Rewag aplikuje o ok. 77 mln zł wsparcia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- W naszej ocenie cały projekt idealnie wpisuje się nie tylko w programy Unii Europejskiej dotyczące transportu intermodalnego, ale również w program dekarbonizacji Śląska - ocenił przedstawiciel inwestora.

Pomysłodawcy projektu przekonują, że nowa technologia może w przyszłości zrewolucjonizować szynowy transport towarowy, a nowa fabryka pozwoli na stworzenie miejsc pracy nawet dla pół tysiąca osób. W halach o łącznej powierzchni nawet 16 tys. m kw. mogłoby powstawać ok. 1,5 tys. wagonów rocznie.

- Jeżeli uda się dopiąć wszystkie formalności związane z finansowaniem inwestycji, produkcja pierwszych wagonów powinna rozpocząć się do wiosny 2022 r. - poinformował Nagięć. Przyznał, że epidemia koronawirusa nieco spowolniła prace związane z pozyskiwaniem finansowania inwestycji, nie wstrzymała jednak zaawansowanych już przygotowań do realizacji projektu.

Wagony, które mają być produkowane w Myszkowie, są tak skonstruowane, by zapewnić szybki i autonomiczny załadunek i rozładunek całego składu. Zaletą jest także możliwość jazdy z prędkością większą niż 120 km na godzinę oraz zwiększona w stosunku do tradycyjnych wagonów pojemność - dzięki nowemu rozwiązaniu w tej samej długości pociągu zmieści się 30 proc. więcej towaru.

- Ta stabilna i bezpieczna konstrukcja daje dużo lepszą ekonomikę transportu, a także powoduje znacznie mniej zanieczyszczeń i ogranicza niską emisję - ocenił dyr. Nagięć. Koszt produkcji innowacyjnego wagonu ma być niewiele wyższy od kosztu dla standardowych platform użytkowanych obecnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.