Dyrekcje kopalń i związki zweryfikują systemy bezpieczeństwa

Dyrekcje wszystkich kopalń, służby odpowiedzialne w nich za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz związki zawodowe mają wspólnie przedyskutować i zweryfikować systemy oraz procedury bezpieczeństwa w poszczególnych kopalniach - zalecił resort gospodarki.

Takie polecenie to efekt piątkowych obrad podzespołu ds. bhp, powołanego w ramach zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. To stałe forum dialogu górniczych związków, pracodawców i rządu. W piątek podzespół spotkał się w Katowicach, by dyskutować o bezpieczeństwie w kopalniach.

Na debatę dotyczącą bezpieczeństwa naciskali związkowcy po wrześniowej tragedii w kopalni \"Wujek-Śląsk\", gdzie w wyniku zapłonu i wybuchu metanu zginęło 20 górników. W październiku rozmawiano o tym Warszawie, w piątek - w bardziej specjalistycznym gronie - w Katowicach.

Podczas obrad przedstawiciele spółek węglowych przedstawili działania tych firm w zakresie bezpieczeństwa, wskazując m.in. na systematyczny wzrost nakładów na ten cel oraz nowatorskie rozwiązania, służące poprawie bezpiecznej pracy. Związkowcy narzekali natomiast, że zbyt mało wiedzą o tych programach i mają zbyt mały wpływ na ich tworzenie i kontrolę.

- W efekcie zostało wydane polecenie, by programy zostały przedyskutowane i zaakceptowane - lub uzupełnione o uwagi i sugestie - w kopalniach, z udziałem pracodawców i organizacji społecznych. Później ta dyskusja powinna przejść na wyższy szczebel - oceniła po obradach wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem, bezpieczeństwo jest dziedziną, wymagającą dialogu wszystkich zainteresowanych stron - zarządów spółek i dyrekcji kopalń, służb bhp, organizacji związkowych oraz społecznych inspektorów pracy. Wiceminister opowiedziała się za wzmocnieniem roli służb bhp oraz społecznych inspektorów pracy. Zapewniła też, że pieniędzy na bezpieczeństwo nie brakuje, a nakłady na ten cel systematycznie rosną; w tym roku przeznaczono na to ponad 1 mld zł.

- Należy nadać inną, wyższą rangę służbom bhp w kopalniach i społecznym inspektorom pracy. Chodzi o to, by nie było cichej akceptacji dla drobnych uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa (). Na to nie potrzeba nakładów, a zmiany mentalności. Wydaje się, że mentalność \"cichego przyzwolenia\" występuje trochę na wszystkich szczeblach - uważa Strzelec-Łobodzińska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.