Kraj: W tej bazie zarejestrowało się ok. 2 tysiące firm chcących odbudowywać Ukrainę

1647419661 uchodzcy

fot: Depositphotos

Polską granicę przekroczyło już ponad 1,7 mln uchodźców z Ukrainy

fot: Depositphotos

Ukazał się pierwszy Katalog Polskich Spółek zainteresowanych odbudową Ukrainy. Zarejestrowało się w nim ok. 2 tys. firm reprezentujących m.in branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT.

Publikację Odbudowa Ukrainy Katalog Polskich Spółek zainteresowanych eksportem na rynek ukraiński oraz udziałem w powojennej odbudowie Ukrainy przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Według PAIH głównym założeniem katalogu jest wsparcie polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji z partnerami ukraińskimi oraz instytucjami międzynarodowymi, których głównym celem będzie powojenna odbudowa Ukrainy.

Cytowany w katalogu szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że w bazie zarejestrowało się ok. 2 tysiące firm. Są to przedsiębiorstwa reprezentujące różne branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, czy IT. Szef MRiT przypomniał, że w czerwcu 2022 r., kilka miesięcy po rozpoczęciu brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę, wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu resort ogłosił nabór polskich firm, które są zainteresowane wznowieniem eksportu na ukraiński rynek, a także aktywnym udziałem w jej odbudowie.

Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami, chcemy poznać ich oczekiwania dot. wsparcia administracji rządowej w działalności na rynku ukraińskim. Pracujemy nad niezbędnymi instrumentami ubezpieczeniowymi i gwarancyjnymi pozwalającymi na bezpieczne funkcjonowanie na rynku ukraińskim - zaznaczył Buda. Zwrócił uwagę, że temat odbudowy Ukrainy jest obecny w międzynarodowej przestrzeni publicznej oraz podczas bezpośrednich rozmów z naszymi sąsiadami. W ocenie Budy polskie firmy mają duże doświadczenie na rynku ukraińskim. Mogą być aktywnym uczestnikiem tego procesu - stwierdził Buda.

Według prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Pawła Kurtasza jednym z największych wyzwań gospodarczych Ukrainy jest obecnie odbudowa i odnowa kraju. Przedsięwzięcie na tak wielką skalę wiąże się z zupełnie nowymi potrzebami, na które również Polska i jej gospodarka powinny się przygotować - ocenił.

W ramach tych przygotowań, jak dodał, PAIH koordynuje projekt Odbudowa Ukrainy organizując, m.in. cykliczne konsultacje branżowe, szkolenia, konferencje oraz spotkania B2B w obszarze polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej w kontekście powojennej odbudowy Ukrainy. Kolejnym istotnym elementem promocji oferty polskich przedsiębiorców jest niniejszy Katalog - dodał, odnosząc się do publikacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami