Dwa nowe połączenia Kolei Śląskich do lotniska Katowice

fot: Krystian Krawczyk

Najpopularniejszymi krajami wakacyjnymi były: Turcja, Egipt, Grecja

fot: Krystian Krawczyk

Dwa nowe połączenia do lotniska Katowice uruchomiły w środę Koleje Śląskie. Trasa obydwu rozpoczyna się w Gliwicach: jedna prowadzi przez Bytom i Tarnowskie Góry, a droga przez Katowice i Sosnowiec.

Jak przekazał w środę rzecznik przewoźnika Bartłomiej Wnuk, odtąd codziennie przez stację Pyrzowice Lotnisko przejeżdżają 34 pociągi Kolei Śląskich.

Jest to 10 par pociągów linii S9 Tarnowskie Góry - Częstochowa, która funkcjonuje od grudnia 2023 r., 5 par pociągów linii S14, prowadzącej m.in. przez Zabrze, Bytom i Tarnowskie Góry oraz 2 pary pociągów linii S19, przejeżdżających m.in. przez Katowice, Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą. Przejazd trasą linii S14 ma zajmować 50 minut.

Nowe połączenia oznaczają, że pociąg Kolei Śląskich pojawia się na stacji Pyrzowice Lotnisko nie co 72 minuty, lecz co 42 minuty. Spółka chce znacznie zwiększyć tę częstotliwość.

Cytowany przez Wnuka prezes KŚ Krzysztof Klimosz wyjaśnił, że rozwój oferty połączeń z lotniskiem w Pyrzowicach następuje etapami, w miarę dostępności taboru i dostępu do infrastruktury kolejowej. “Docelowa intensywność połączeń to pociąg co 15 minut“ - wskazał Klimosz.

KŚ podały, że w całym 2024 r. z połączeń na linii S9 skorzystało ok. 500 tys. pasażerów, a w okresie od stycznia do końca maja br. - blisko 194 tys.

Przewoźnik w ostatnich miesiącach uruchamia kolejne połączenia i zwiększa ofertę przewozową na dotychczasowych w związku m.in. z przebudową katowickiego węzła kolejowego. Ograniczenie przepustowości głównych linii przez Katowice i pierwszeństwo dla ruchu międzyregionalnego oznaczają dla KŚ brak możliwości dotarcia do centrum regionu wielu wcześniej obsługiwanych kursów.

Od 31 sierpnia br., wraz z wejściem w życie jesiennej korekty rozkładu jazdy, Koleje Śląskie uruchomią trzy pary codziennych połączeń na trasie Częstochowa - Kraków Płaszów (przez Jaworzno-Szczakową) Kolejna, czwarta para do Krakowa zostanie uruchomiona w grudniu.

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego; na kilkunastu liniach w regionie przewożą ok. 22 mln pasażerów rocznie. Tabor przewoźnika do niedawna liczył ok. 60 pociągów, w tym parę wynajętych z Kolei Mazowieckich czy Kolei Dolnośląskich. Obecnie do spółki spływają kolejne pojazdy kupowane w ramach unijnych projektów i zamówień łącznie ponad 35 składów.

Przewoźnik woj. śląskiego szacuje, że w 2030 r. będzie potrzebował 119 pociągów. Bierze przy tym pod uwagę m.in. wstępne plany zakupu przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię 16 pociągów pod kątem tworzenia oferty Kolei Metropolitalnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.