Duża część zakontraktowanego gazu jest zatrzymywana z uwagi na sankcje wobec białoruskich przedsiębiorstw

fot: Maciej Dorosiński

Jak wskazali analitycy ceny diesla osiągnęły poziom ze stycznia 2020 r.

fot: Maciej Dorosiński

To nie koniec podwyżek cen paliw na stacjach benzynowych - uważają analitycy rynku paliw. Wskazują, że ceny średnie dla wszystkich paliw będą rosły.

Jak wskazuje BM Reflex od początku czerwca ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o 25 gr/l, a oleju napędowego o 21 gr/l. To, jak długo będzie utrzymywała się wzrostowa tendencja na krajowym rynku paliw, będzie zależało decyzji OPEC+ odnośnie poziomu wydobycia ropy od sierpnia - zauwazają analitycy.

Ich zdaniem początek miesiąca nie przyniesie poprawy sytuacji i obniżek ze względu na dotychczasowy wzrost cen w hurcie.

Według portalu e-petrol w drugim tygodniu wakacji benzyna 98-oktanowa będzie kosztować 5,80-5,91 zł/l, a odmiana 95-oktanowa będzie sprzedawana w cenie 5,49-5,60 zł/l. a litr oleju napędowego zapłacimy w granicach 5,37-5,48 zł , za autogaz od 2,31 do 2,37 zł/l - prognozuje.

Portal wskazuje na problem zatrzymania dostaw LPG transferowanych do Polski z Rosji przez terytorium Białorusi. W ocenie e-petrolu na razie kwestia ta jest słabo nagłośniona, ale z całą pewnością rzutuje na sytuację paliwowego detalu i gazu do celów grzewczych.

Jak donoszą nam importerzy gazu płynnego, duża część zakontraktowanego gazu jest zatrzymywana z uwagi na sankcje wobec białoruskich przedsiębiorstw, a wyjaśnienie sytuacji wydaje się odległe w czasie. W tej sytuacji spodziewać się można problemów zaopatrzeniowych i zwyżek cen dla gazu na krajowym rynku - ocenili analitycy portalu.

Dodali, że na razie nie wiadomo, jak długo potrwa ten stan, jednak jego oddźwięk już da się zaobserwować w rosnących cenach propanu czy dostaw autogazu do stacji paliw.

Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że ceny ropy naftowej Brent utrzymują się na poziomie około 75,70 dol. za baryłkę, czyli poniżej tegorocznych maksimów. Zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 6,7 mln baryłek dziennie do 452,3 mln baryłek i jest to poziom 7 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. O 1,5 mln baryłek dziennie wzrosły z kolei zapasy benzyn - podali.

Wskazali, że w dalszym ciągu wsparciem dla cen pozostaje również odczyt popytowej strony rynku. Konsumpcja produktów ropopochodnych wzrosła w skali tygodnia 0,15 mln baryłek dziennie do 20,9 mln baryłek. Jak zauważyli, w piątek powinniśmy poznać decyzję OPEC+. Ocenili, ze neutralna dla rynku powinna być informacja o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej o 0,5 mln baryłek na dzień. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.