Drogi: Rybnik wybrał wykonawcę fragmentu trasy Racibórz-Pszczyna

fot: ARC

Budowa trwała od października 2010 r. i kosztowała 53,2 mln zł

fot: ARC

Władze Rybnika wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonawcę tamtejszego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna. Miasto ma nadzieję na podpisanie umowy pod koniec marca lub na początku kwietnia; chciałoby zakończyć inwestycję w 2019 r.

O wyborze oferty przedsiębiorstwa Intercor z Zawiercia biuro prasowe rybnickiego magistratu poinformowało w środę. Oferta tej spółki opiewała na 352,6 mln zł brutto i była najtańszą spośród pięciu złożonych.

Wybierając wykonawcę miasto przyjęło cztery kryteria: cenę (60 proc.), deklarowane zakończenie robót na poszczególnych odcinkach w określonym przez miasto czasie (20 proc.), deklarowane zakończenie robót na wskazanych obiektach inżynierskich w określonym przez miasto czasie (10 proc.) oraz doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia (10 proc.).

Przy zachowaniu terminów na ew. odwołania oraz kontrolę konieczną ze względu na wartość zamówienia i fakt jego współfinansowania środkami UE, zawarcie umowy mogłoby nastąpić najwcześniej pod koniec marca lub na początku kwietnia. Ewentualne odwołania lub stwierdzenie naruszeń procedury przetargowej mogą wydłużyć ten termin.

Rybnicki odcinek Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna to największy projekt dotyczący dróg wojewódzkich w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt przedsięwzięcia związanego z obecnym, głównym etapem budowy tej trasy w Rybniku oszacowano na 433,7 mln zł (ok. 83 mln zł z tej kwoty to planowane odszkodowania). Przy 134 mln zł wkładu Rybnika (w całości z EBI) jego władze uzyskały 290 mln zł dofinansowania z RPO.

W dofinansowanym teraz pierwszym etapie budowy trasy w Rybniku powstać ma przede wszystkim liczący ponad 10 km bezkolizyjny, dwujezdniowy odcinek od ronda Raciborskiego na granicy z Żorami (przy tamtejszym węźle A1) do ul. Wodzisławskiej (dalej przyszła droga do granicy z sąsiednimi Rydułtowami ma być już jednojezdniowa). Na całym tym odcinku powstać ma pięć węzłów.

Równolegle - w ramach tego samego przedsięwzięcia - ma też powstawać licząca niespełna kilometr tzw. droga śródmiejska: alternatywne połączenie głównej powstającej arterii ze ścisłym centrum dla obciążonej ruchem ul. Wodzisławskiej.

Przetarg na wykonawcę obu tych dróg miasto rozpoczęło w październiku br. Wcześniej, we wrześniu, ruszyło postępowanie mające wyłonić nadzór inwestorski nad nimi. 10 stycznia spośród dziewięciu oferentów wybrano konsorcjum firm MP-Mosty z Krakowa i Drogowa Trasa Średnicowa z Katowic. Wykona ono zamówienie za nieco ponad 4,6 mln zł.

Według wcześniejszych informacji urzędu miasta przy rozpoczęciu budowy wiosną br. realizacja całej inwestycji powinna zakończyć się w 2019 r.

Cała Droga Regionalna Racibórz-Pszczyna ma być częściowo zmodernizowaną, a częściowo nowobudowaną trasą o długości ok. 60 km. W inwestycjach obejmujących jej poszczególne odcinki uczestniczą gminy, powiaty i samorząd woj. śląskiego. Praktycznie gotowy jest już fragment od Pszczyny do Żor. Kolejny, kilkunastokilometrowy, ma przeciąć Rybnik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.