Drążenie tuneli ma podlegać nadzorowi górniczemu. A ich remont?

fot: Tomasz Rzeczycki

Pochodzący z 1876 r. tunel Kanału Ostródzko-Elbląskiego koło jeziora Szeląg Mały pod nasypem linii kolejowej nr 353 Poznań Wschód - Skandawa

fot: Tomasz Rzeczycki

Wyższy Urząd Górniczy wystąpił z wnioskiem do ministerstwa o dokonanie zmiany w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. Po tym, jak zostanie ona zaakceptowana przez parlament, wszystkie nowo drążone tunele objęte mają zostać nadzorem Urzędów Górniczych. Nie będzie to dotyczyć tuneli budowanych techniką odkrywkową.

Zmiana ma dotyczyć art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Czy to oznacza, że tylko na etapie budowy tunele będą podlegać pod OUG, a później, w razie remontów, już nie?

- Pojęcie tunelu jest zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego, a ponadto w tych przepisach jest odrębnie zdefiniowane pojęcie przepustu, co wskazuje, że nie są to tożsame pojęcia. Natomiast budowa tunelu, jako obiektu budowlanego, może być wykonywana metodą odkrywkową, z użyciem kesonów, zatapianiem gotowych segmentów albo metodą drążenia, przy czym drążenie tunelu zawsze odbywa się z zastosowaniem techniki górniczej, niezależnie od tego jaką zastosowano przy tym technologię i jakie urządzenia wykorzystano do tego. Drążenie wyrobisk tuneli jest wykonywane z użyciem materiałów wybuchowych lub metodą polegającą na mechanicznym urabianiu skał, przez odspajanie kawałków skały od calizny i rozdrobnieniu ich. W świetle powyższego, zwrot „drążenie tunelu”, o którym mowa w projektowanym art. 2 ust. 1 pkt 4 Pgg, jest jasny, ponieważ zakresy pojęć „drążenie” i „tunel” są określone. W wyniku projektowanej zmiany, wszystkie przypadki drążenia tuneli będą objęte nadzorem organów nadzoru górniczego, ponieważ – jak wskazano powyżej – drążenie tuneli zawsze odbywa się z zastosowaniem techniki górniczej - wyjaśnia Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Podczas remontu tuneli niekiedy może następować wymiana obudowy wyrobiska. W niektórych przypadkach może też nastąpić funkcjonalne poszerzenie tunelu. Przykładowo PKP Polskie Linie Kolejowe przewidują wyremontować stary tunel kolejowy we wsi Bobrów w gminie Mysłakowice u podnóża pasma Rudaw Janowickich. Tunel znajduje się na linii kolejowej nr 274 Wrocław - Zgorzelec. Zakres prac zakłada m .in. rozbiórkę istniejącej obudowy i umieszczenie nowej tak, aby w tunelu mogły się mijać dwa pociągi. Obecnie tunelem może jechać tylko jeden pociąg. Czy taka przebudowa będzie wymagać nadzoru górniczego?

- Na wstępie należy wskazać, że Wyższy Urząd Górniczy nie jest uprawniony do dokonywania wykładni aktów prawnych, w szczególności ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz aktów wykonawczych do tej ustawy, która miałaby moc powszechnie obowiązującą. Wyższy Urząd Górniczy nie jest również uprawniony do wydawania opinii prawnych w sprawach indywidualnych na wniosek osób zainteresowanych, dlatego też poniższe wyjaśnienia są jedynie opinią dotyczącą przedstawionego stanu faktycznego. Zatem, jeżeli tunel jest na etapie drążenia z zastosowaniem techniki górniczej, to prace te podlegają nadzorowi ze strony organów nadzoru górniczego. Natomiast, po oddaniu tunelu do ruchu, wszelkie prace w nim wykonywane - bez stosowania techniki górniczej, nie podlegają nadzorowi organów nadzoru górniczego - odpowiada Anna Swiniarska-Tadla.

Tak więc remonty istniejących tuneli powinny się odbywać pod nadzorem budowlanym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.