Do końca miesiąca wykonawcy przekazany zostanie plac budowy

1558964517 wid183

fot: UM Ruda Śląska

Do tej pory wybudowano już 3,4 km trasy, którą można dojechać od DTŚ do węzła z ul. Kokota w Bielszowicach

fot: UM Ruda Śląska

Prawie 700 ledowych opraw oświetleniowych zostanie zamontowanych tego lata na ulicach Rudy Śląskiej. Miasto rozstrzygnęło przetarg będący częścią wartego prawie 16 mln zł projektu dofinansowanego przez UE oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Jak poinformował rudzki samorząd, jeszcze w tym tygodniu zamierza podpisać umowę w przetargu na osiem zadań w ośmiu dzielnicach (łącznie za ponad 1,1 mln zł), w ramach czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego i miejsc publicznych w mieście. Do końca miesiąca wykonawcy przekazany zostanie plac budowy; od tego momentu będzie miał on 40 dni na prace.

Cytowany w informacji miasta jego wiceprezydent Krzysztof Mejer przypomniał, że cały czwarty etap modernizacji oświetlenia ulicznego, zaplanowany na lata 2020-2021, ma objąć wymianę 3751 opraw oświetleniowych i 667 słupów oświetleniowych.

- Wartość projektu to prawie 16 mln zł. Na jego realizację pozyskaliśmy ponad 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała nam też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przeznaczyła na ten cel ponad 1,6 mln zł w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020 - uściślił Mejer.

Unijną dotację ze śląskiego RPO rudzki samorząd otrzymał w jednym z konkursów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale środków dostępnych w regionalnych programach operacyjnych).

Konkursy w zakresie oświetlenia ulicznego, a także niskoemisyjnego transportu miejskiego są prowadzone w tzw. poddziałaniu 4.5.1 ZIT - w ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej.

W rozstrzygniętym przed rokiem konkursie dotyczącym oświetlenia ulicznego do dofinansowania łączną kwotą 56,04 mln zł wybrano 15 projektów. Ruda Śląska pozyskała wówczas łącznie ponad 14 mln zł dotacji do dwóch projektów, m.in. do wykonanych już w 2018 r. modernizacji oświetlenia wzdłuż wybranych ulic w dzielnicach Kochłowice, Halemba, Nowy Bytom, Orzegów i Bielszowice (łącznie za 1,5 mln zł wymieniono tam ponad 260 opraw sodowych na ledowe oraz ponad 100 słupów betonowych na aluminiowe).

Większa część dofinansowanych obecnie prac będzie prowadzona do końca 2021 r. we wszystkich dzielnicach (będzie to wymiana właśnie 3751 opraw i 667 słupów). Według danych miasta szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych, osiągnięty dzięki energooszczędnemu oświetleniu, sięgnie prawie 1,1 tys. t równoważnika dwutlenku węgla.

Na poprzednie etapy przedsięwzięcia, zrealizowane w l. 2016-2019, o łącznej wartości ponad 3,6 mln zł, miasto również pozyskało unijne dofinansowanie - w sumie prawie 1,6 mln zł. Dotąd zamontowano ponad 460 opraw LED i ponad 220 słupów aluminiowych.

Na początku kwietnia br. samorząd Rudy Śląskiej w toku odbywającej się w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dyskusji poinformował też, że przydzielone mu środki z programów dotacyjnych GZM spożytkuje na pierwotne cele, nie - jak sugerowały wówczas niektóre inne miasta - przekieruje je na walkę z epidemią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.