Do Jaworzna trafi 4,5 mld zł! NFOŚiGW dofinansuje z KPO Polski Hub Elektromobilności

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał w środę umowę z ElectroMobility Poland na dofinansowanie w wysokości 4,5 mld zł środkami z KPO projektu "Polski Hub Elektromobilności".

fot: FB/Wojciech Balczun

Wojciech Balczun, minister aktywów państwowych

fot: FB/Wojciech Balczun

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał w środę umowę z ElectroMobility Poland na dofinansowanie w wysokości 4,5 mld zł środkami z KPO projektu "Polski Hub Elektromobilności".

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska projekt ma pozwolić na stworzenie nowoczesnej fabryki aut elektrycznych, rozwijanie krajowych kompetencji technologicznych oraz zwiększenie udziału polskich i europejskich dostawców w łańcuchu produkcji.

Według Hennig-Kloski inwestycja ma znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego Polski oraz rozwoju elektromobilności.

- To jest 4,5 mld zł, które zainwestujemy w polski hub elektromobilności, tworząc w Jaworznie jedną z najnowocześniejszych fabryk, polskich fabryk z kapitałem krajowym, do której będą również zaangażowani dostawcy krajowi - powiedziała minister.

Obecny na konferencji minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że przedsięwzięcie ma zapewnić transfer technologii, rozwój polskich kompetencji przemysłowych i produkcję aut pod krajową marką, które przeznaczone będą na rynek europejski.

Minister przypomniał, że projekt będzie realizowany wspólnie z tajwańskim koncernem Foxconn, który jest jednym z największych globalnych koncernów technologicznych oraz partnerem m.in. Apple. Według niego firma rozwija również działalność w sektorze elektromobilności i poszukuje partnerów umożliwiających rozwój lokalnych marek samochodów elektrycznych.

Balczun podkreślił, że projekt po latach przygotowań wszedł w etap realnej realizacji. - To jest bardzo ważny moment, przede wszystkim potwierdzający naszą skuteczność - powiedział minister. Dodał, że wcześniejsze działania wokół projektu ograniczały się głównie do prezentacji i wyboru lokalizacji pod fabrykę.

Szef MAP zaznaczył, że obecna koncepcja przedsięwzięcia różni się od wcześniejszych planów. Jak wyjaśnił, celem rządu nie było stworzenie montowni samochodów elektrycznych działającej na podstawie czasowej licencji, lecz budowa krajowych kompetencji technologicznych i przemysłowych.

- Chcieliśmy od początku budować samochód w taki sposób, żeby budować w Polsce kompetencje w tym zakresie, żeby nastąpił transfer technologii - powiedział Balczun. Dodał, że Foxconn został wybrany, ponieważ jego model współpracy zakłada przekazywanie technologii oraz rozwój lokalnych kompetencji partnerów.

Balczun poinformował, że jesienią mają zostać zakończone negocjacje dotyczące utworzenia wspólnej spółki oraz zasad współpracy z Foxconnem. - Chcielibyśmy już jesienią mieć te wszystkie kwestie domknięte, tak żebyśmy mogli wbić pierwszą łopatę pewnie na wiosnę przyszłego roku - powiedział..

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r.