Do badań laboratoryjnych przekazano 489 próbek paliw

fot: Krystian Krawczyk

6,9 procent badanych próbek paliwa nie spełniało wymagań jakościowych

fot: Krystian Krawczyk

Najwięcej wątpliwości budzą paliwa stałe, czyli węgiel, brykiety i pellety (zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego), sprzedawane w województwach: wielkopolskim (18,52 proc. nieprawidłowości), kujawsko-pomorskim (17,86 proc.), warmińsko-mazurskim (15,4 proc.). W śląskim – tylko 5 proc. Inspekcja Handlowa na zlecenie prezesa UOKiK sprawdziła jakość paliw. Skontrolowano łącznie 940 przedsiębiorców.

Do badań laboratoryjnych przekazano 489 próbek paliw, z czego 6,9 proc. nie spełniało wymagań jakościowych, a łącznie 14 proc. także innych deklarowanych parametrów. Niestety nie podano kraju pochodzenia badanych produktów.

Inspekcja Handlowa sprawdza przedsiębiorców pod kątem wypełniania obowiązków związanych z wystawianiem świadectw jakości paliw. Monitoruje też, czy paliwa spełniają wymagania jakościowe oraz czy wartości wynikające ze świadectwa jakości są zgodne ze stanem faktycznym.

– Sprawdzaliśmy, czy wystawiają oni świadectwa jakości i wydają ich kopie konsumentom przy sprzedaży. W większości przypadków inspektorzy nie stwierdzili naruszeń. Na podmioty, które nie wypełniały obowiązków, zostały nałożone kary administracyjne – informuje UOKiK.

Inspektorzy ujawnili również uchybienia w sposobie wystawiania świadectw, tj. braku informacji o systemie certyfikacji, błędnie podanym rodzaju paliwa stałego, braku daty i miejsca wystawienia dokumentu jakości oraz braku podpisu. Upomniani przedsiębiorcy dostosowywali świadectwa jakości do obowiązujących przepisów.

– Przedsiębiorca wprowadzając do obrotu paliwo stałe, ma obowiązek wystawienia świadectwa jakości. Jest to dokument potwierdzający spełnienie przez produkt wymagań jakościowych określonych w przepisach. Dzięki temu konsument może sprawdzić parametry wybieranego paliwa, a tym samym ma świadomość jego wpływu na środowisko – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Podczas kontroli przyjrzano się jakości paliw stałych. Do badań laboratoryjnych pobrano 489 próbek, z czego 34 nie spełniały wymagań. To stanowi 6,9 proc. spośród skontrolowanych. Większość próbek nie spełniała jednego z wymogów, ale były również przypadki, w których paliwo nie spełniało dwóch i trzech parametrów. Najwięcej – w zakresie wymiaru podziarna (18 próbek) oraz wymiaru nadziarna (11 próbek).

W laboratorium sprawdzono również, czy deklarowane przez przedsiębiorców parametry paliw mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Prawie 14 proc. – 67 próbek paliw stałych nie spełniało zadeklarowanych wartości przedstawionych w świadectwach jakości. Naruszenia dotyczyły zawartości popiołu, wilgoci, siarki oraz wartości opałowej.

W przypadkach, w których stwierdzono, że przedsiębiorcy nie wystawiali i nie przekazywali kopii świadectw jakości konsumentom przy każdym zakupie, wydano 49 decyzji wymierzających kary na kwotę 662 tys. zł. Z kolei niespełnienie wymagań zadeklarowanych w świadectwach jakości paliw stałych było podstawą do wydania 63 decyzji i kar wysokości 578 tys. zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.