Dłuższy sen nietoperzy z ulicy Kopalnianej

fot: Tomasz Rzeczycki

W zboczu nad zalanym wyrobiskiem dawnej kopalni Katherinen ukryte są podziemia z czasów drugiej wojny światowej

fot: Tomasz Rzeczycki

Podziemna trasa turystyczna w Szczecinie przy ul. Kopalnianej nie zostanie w tym roku udostępniona po zimowej przerwie 15 kwietnia, jak było to planowane. Powodem jest przedłużający się okres hibernacji nietoperzy, spowodowany zimną pogodą. Jeśli aura dopisze, podziemia mają zostać otwarte na początku maja. Ze względu na środki ostrożności podjęte w stanie epidemii, jednorazowo zwiedzać je będą mogły ośmioosobowe grupy z przewodnikiem.

W szczecińskiej dzielnicy Zdroje najpopularniejszym miejscem odpoczynku jest Jezioro Szmaragdowe z charakterystycznym łukowym betonowym mostkiem po linii wąskotorowej. To dawne wyrobisko istniejącej od 1862 r. kopalni odkrywkowej kredy i margla Katherinen, zalanej kilka lat po pierwszej wojnie światowej w wyniku nagłego wypływu wód. Natomiast odnowiony mostek znajdujący się na końcu ul. Kopalnianej, wykorzystywany teraz jako taras widokowy, służył w przeszłości do wywozu urobku z kopalni.

Od kilkunastu lat dodatkową atrakcją tego miejsca są podziemne korytarze ukryte w zboczu wzgórza ponad jeziorem. Wydrążyli je i obetonowali Niemcy podczas drugiej wojny światowej, pomiędzy lipcem 1943 r. a lutym 1944 r. Z chodnikami połączony jest także liczący 23 m szyb, prowadzący na powierzchnię. Jeden z korytarzy o beczkowatym przekroju pochodzi być może z innego okresu. Przypuszcza się, że może to być ocalały fragment sztolni poszukiwawczej wydrążonej wcześniej na potrzeby kopalni odkrywkowej.

Zapomniane podziemia zostały odgruzowane i uporządkowane w 2006 r., a w maju 2007 r. po raz pierwszy założono tam oświetlenie elektryczne. Co roku demontowane jest ono jesienią do konserwacji. Na pół roku bowiem podziemna trasa turystyczna wyłączana jest z użytkowania, aby zapewnić spokój nietoperzom.

Obecnie podziemia są przygotowywane do kolejnego sezonu. Ich gospodarzem jest Szczecińskie Centrum Edukacji Ekologicznej Szmaragdowe - Zdroje, które zajmuje budynek wejściowy do podziemi. W zależności od obserwowanej w drugiej połowie kwietnia frekwencji osób odwiedzających Jezioro Szmaragdowe podjęta zostanie decyzja o tym, w jakich godzinach w maju będą udostępniane podziemia. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.