Dla samorządów ceny prądu również nie mogą wzrosnąć

fot: Witold Gałązka/ARC

Premier ocenił, że "rozwój gospodarczy w Polsce jest coraz bardziej dojrzały"

fot: Witold Gałązka/ARC

- Intencją resortu energii i rządu jest to, żeby ceny energii elektrycznej nie były wyższe niż te, jakie były w pierwszej połowie 2018 r., także dla samorządów - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu pytany był m.in. o skargi samorządów dotyczące podwyżek cen prądu i ewentualne dodatkowe działania rządu, by temu przeciwdziałać.

Premier mówił, by sprawdzić, jak prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie spożytkowali dodatkowe środki, jakie uzyskali dzięki skutecznej polityce finansowej państwa.

- Zachęciłbym wszystkich państwa, którzy przyglądają się życiu samorządów do takiej prostej analizy. Ile więcej środków przez poprzednie trzy lata wpłynęło do samorządów w latach 2016, 2017, 2018 z tytułu przyrostu ściągalności podatku CIT i PIT? To było ok. 16 mld zł (...) Dla porównania w poprzednich 8 latach ta kwota była wielokrotnie niższa i wynosiła ok. 4 mld zł - mówił premier.

Szef rządu zaznaczył, że jeśli chodzi o regulacje dot. gospodarstw domowych, czyli taryfy G, "jak widzimy żadnych zmian cen nie ma".

Mechanizm kompensacyjny obejmuje także samorządy
- W przypadku pozostałych podmiotów, w tym samorządów, jest mechanizm kompensacyjny wdrażany, a więc również samorządy nie powinny odnosić się do tych zmian, które miały miejsce w drugim półroczu 2018 r., ponieważ intencją Ministerstwa Energii, intencją nas wszystkich jest to, żeby ceny były porównywalne, nie były wyższe niż mniej więcej w pierwszej połowie 2018 r. - dodał.

Morawiecki przypomniał, że na zrekompensowanie "ruchów cenowych, na które wpływ ma przede wszystkim polityka klimatyczna UE", zabezpieczono w budżecie odpowiednie środki.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada ustabilizowanie cen sprzedaży energii dla odbiorców końcowych w 2019 r., przy jednoczesnym zrekompensowaniu spółkom energetycznym strat z tego tytułu.

Ustawa zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej, a także przewiduje rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną, na co przeznaczono 4 mld zł. Ministerstwo Energii informowało kilka dni temu, że ws. ustawy prowadzi rozmowy z Komisją Europejską i od tych ustaleń będzie zależeć, czy konieczna będzie jej nowelizacja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.