Dla projektu fabryki w Jaworznie krytyczne jest uniknięcie kolejnych opóźnień

fot: Maciej Dorosiński

Liczba samochodów elektrycznych rośnie

fot: Maciej Dorosiński

Prace projektowe i współpraca z partnerem strategicznym mogą ruszyć po zabezpieczeniu finansowania dla całości projektu fabryki aut elektrycznych w Jaworznie; krytyczne jest, by unikać kolejnych opóźnień - przekazała ElectroMobility Poland.

W ramach finalnej rewizji KPO resort klimatu chce wydłużyć okres oceny wniosków w naborze, w którym wniosek złożyła spółka ElectroMobility Poland, tak by umowy nie musiały być podpisywane do końca tego roku, tylko do końca pierwszego kwartału przyszłego roku - poinformował we wtorek PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Spółka ElectroMobility Poland złożyła wniosek na ok. 4,5 mld zł w naborze NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) w ramach działania E3.1.1 KPO (wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej), który trwał od końca maja do 4 lipca. Budżet tego programu wynosi blisko 4,8 mld zł, a wsparcie przewidziano w formie wejścia kapitałowego. Spółka ElectroMobility Poland zabiega o środki na uruchomienie w Jaworznie produkcji samochodów elektrycznych i hybrydowych.

23 września br. prezes ElectroMobility Poland Tomasz Kędzierski powiedział PAP, że liczy na to, że w październiku zapadnie decyzja NFOŚiGW w sprawie przyznania z KPO finansowania dla projektu budowy fabryki polskiego samochodu elektrycznego w Jaworznie.

Odnosząc się do wtorkowej zapowiedzi wiceministra Bolesty, ElectroMobility Poland przypomniała, że harmonogram konkursu w ramach KPO operator konkursu - NFOŚiGW - ogłosił w marcu bieżącego roku. Spółka dodała, że przyjęte kamienie milowe konkursu zakładały ogłoszenie jego wyników do końca III kwartału 2025 r. i podpisanie umów z beneficjentami do końca bieżącego roku. “Pieniądze na realizację projektów miały trafić do beneficjentów do końca I kwartału 2026 r.“ - podkreśliła spółka.

ElectroMobility Poland zaznaczyła, że dostosowała proces projektowy do zaproponowanych ram konkursowych. “Zarówno proces negocjacji z potencjalnymi partnerami strategicznymi, jak i rozpoczęcie procesu budowlanego jest uzależnione od decyzji związanych z zapewnieniem głównej części finansowania“ - zwróciła uwagę spółka, dodając, że po pomyślnej weryfikacji formalnej, której potwierdzenie otrzymała z NFOŚiGW, współpracowała z niezależnym doradcą Funduszu, który oceniał projekt pod względem merytorycznym - “3000 stron wniosku było analizowane pod kątem biznesowym oraz technicznym“.

“Prace z zespołem audytowym doradcy zostały zakończone 8 października 2025 r. Spółka nie posiada oficjalnych informacji ze strony NFOŚiGW o zmianie harmonogramu konkursu i jest gotowa współpracować z NFOŚiGW w celu sprawnej realizacji kolejnych faz zgodnie z obowiązującymi ramami“ - przekazała PAP ElectroMobility Poland.

NFOŚiGW z kolei na pytania PAP, kiedy dokładnie planuje rozstrzygnięcie konkursu i czy aktualny jest termin podpisania ewentualnej umowy o dofinasowanie z ElectroMobility Poland do końca tego roku, odpowiedział, że “według obowiązujących dokumentów rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić w drugiej połowie listopada 2025 r., a podpisanie umów do końca 2025 roku“.

Jak przypomniała ElectroMobility Poland, w przeszłości spółka wielokrotnie była zmuszona do wprowadzania zmian w sposobie realizacji projektu ze względu na opóźnienia w harmonogramie finansowania. “Ze względu na brak powołania Funduszu Elektromobilności w listopadzie 2023 r. została zerwana ciągłość projektowa. Skutkowało to dezaktualizacją założeń oraz znaczącymi stratami finansowymi. Spowodowało to także podważenie zaufania do spółki jako wiarygodnego i sprawnego partnera biznesowego“ - stwierdziła.

“Prace projektowe oraz współpraca z partnerem strategicznym mogą ruszyć po zabezpieczeniu finansowania dla całości projektu, dlatego krytyczne jest, aby unikać kolejnych opóźnień“ - zastrzegła ElektoMobility Poland.

Wskazała, że dynamiczne zmiany na rynku motoryzacyjnym, których skutki odczuwa polska branża motoryzacyjna, wymagają odważnych działań. “Nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych projekt hubu produkcyjno-rozwojowego EMP (ElectroMobility Poland) może stać się efektywnym narzędziem polityki gospodarczej rządu. Tworzy on szeroką przestrzeń do skoku technologicznego dla polskiej branży motoryzacyjnej i może zapewnić docelowo kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy na Śląsku“ - zaznaczyła spółka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.