Deputaty: JSW wyjaśnia, jak składać wniosek

fot: Maciej Dorosiński

Termin podpisania umowy restrukturyzacyjnej JSW przesuwany był kilkakrotnie

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z ustawą z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla spółki górnicze przyjmują od wczoraj (24 października) wnioski o wypłatę świadczenia.

- Prawo do rekompensaty uzyskali emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i pobierali deputat węglowy. Prawo do rekompensaty posiadają także wdowy, wdowcy i sieroty mające ustalone prawo do renty rodzinnej po osobie wskazanej w zdaniu poprzednim – przypomina w komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa.

W przypadku JSW uprawnionymi są osoby, które otrzymywały deputat węglowy do końca 2014 r. Osoby, które przeszły na emeryturę lub rentę po tym terminie, nie są uprawnione do otrzymania rekompensaty, gdyż począwszy od 1 stycznia 2015 r. JSW zaprzestała wypłaty deputatu dla emerytów oraz wydawania bezpłatnego węgla w naturze.

Uprawnieni mają 21 dni na złożenie wniosku. Wnioski są przyjmowane będą więc do 13 listopada 2017 r. w wyznaczonych punktach.

- Prosimy o składanie wniosków w punktach utworzonych w kopalniach (zakładach), z których uprawniony odszedł na rentę lub emeryturę – informuje JSW.

Wniosek można również wysłać pocztą (przesyłką poleconą) na adres kopalni (zakładu), z którego osoba uprawniona odeszła na rentę lub emeryturę. W tym przypadku decydować będzie data nadania korespondencji.

Co ważne, wniosek składany pocztą powinien posiadać poświadczenie podpisu przez notariusza lub przez gminę. Na kopercie należy dopisać „REKOMPENSATA.”

Wniosek może zostać złożony także przez osobę upoważnioną (pełnomocnika), osoba ta musi legitymować się upoważnieniem/pełnomocnictwem poświadczonym notarialnie lub przez gminę, upoważniającym do złożenia wniosku o wypłatę w imieniu osoby uprawnionej. Osoba upoważniona przy składaniu wniosku musi mieć przy sobie dowód osobisty.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej prosi o składanie wyłącznie wypełnionych wniosków wraz z oświadczeniem. Złożenie kompletnego wniosku przyspieszy bowiem jego weryfikację.

W przypadku, gdy wniosek o wypłatę rekompensaty nie będzie zawierał wszystkich danych, wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany w celu ich uzupełnienia. Osoba wezwana powinna uzupełnić wniosek w terminie 7 dni od doręczenia wezwania. W przypadku stwierdzenia braku podstaw do wypłaty świadczenia rekompensacyjnego osoba nieuprawniona otrzyma informację pisemną wraz z uzasadnieniem. Na tej podstawie może złożyć odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dni od momentu otrzymania odmowy.

Rekompensata za utracony deputat węglowy zostanie wypłacona jednorazowo przekazem pocztowym, przelewem na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, wskazany we wniosku przez osobę uprawnioną. Pieniądze w wysokości 10 tysięcy złotych zostaną wypłacone do końca 2017 r. Świadczenie zostało zwolnione z podatku dochodowego.

Przypominamy, że wniosek można pobrać m.in. ze strony portalu górniczego nettg.pl pod tym linkiem (kliknij).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.