Debiut PGE największy w tym roku w Europie

Belchatow elektrow D Smigielski

fot: D. Śmigielski/Elektrownia Bełchatów

Bełchatów to największa polska węglowa elektrownia

fot: D. Śmigielski/Elektrownia Bełchatów

Minister skarbu Aleksander Grad ocenił, że piątkowy debiut giełdowy Polskiej Grupy Energetycznej jest największym w tym roku w Europie. Podkreślił, że spółka pozyskała z emisji blisko 6 mld zł.

Szef resortu skarbu zaznaczył w piątek na GPW, że debiut PGE to początek planu resortu skarbu dotyczącego modernizacji, prywatyzacji, restrukturyzacji oraz dalszej konsolidacji sektora spółek energetycznych. Zaznaczył, że oferta spółki cieszyła się ogromnym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych oraz krajowych. Dodał, że chodzi zarówno o otwarte fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, jak również o inwestorów indywidualnych.

Prezes GPW Ludwik Sobolewski poinformował, że dzięki debiutowi PGE kapitalizacja warszawskiego parkietu wzrosła o 10 proc. \"PGE to bardzo dobra spółka, o silnych fundamentach finansowych, bezpieczna dla inwestorów. Jest to spektakularny debiut. Po 26 minutach od otwarcia sesji osiągnęliśmy miliard obrotów samymi akcjami PGE\" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Sobolewski.

- Ten debiut rozbudowuje obecność sektora energetycznego na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zapewnia nam liderowanie w regionie, co jest bardzo ważne, bo wszystkie giełdy walczą o inwestorów, starają się być jak najbardziej konkurencyjne - dodał szef giełdy.

Prezes PGE Tomasz Zadroga powiedział dziennikarzom, że zarząd spółki jest zadowolony z debiutu giełdowego. \"Pozyskaliśmy więcej pieniędzy, niż pierwotnie zakładaliśmy. W prospekcie emisyjnym przewidywaliśmy około 5 mld zł, a osiągnęliśmy prawie 6 mld zł. To duży sukces spółki\" - podkreślił Zadroga.

Ocenił, że zwiększenie transzy o 50 proc. dla inwestorów indywidualnych było dobrym rozwiązaniem. \"Zapisy (na akcje spółki - PAP) nas zaskoczyły. To pokazuje, jak mocny jest polski rynek kapitałowy\" - podkreślił prezes PGE.

Na pytanie, czy w przyszłym roku można spodziewać się kolejnej emisji akcji spółki, Zadroga powiedział: \"Za wcześnie jest mówić o kolejnej emisji. W przyszłym roku na pewno dojdzie do zmniejszenia udziału Skarbu Państwa w PGE\".

Resort skarbu planuje w 2010 roku sprzedaż niewielkiego pakietu akcji PGE (do 10 proc. - PAP), ale tak, by państwo nie straciło kontroli nad tą spółką i nie zmniejszyło swojego akcjonariatu poniżej 50 proc.

Na pytanie, na co spółka przeznaczy pozyskaną z emisji kwotę ok. 6 mld zł, Zadroga odpowiedział: - Około 1,5 mld zł przeznaczymy na porządkowanie grupy, czyli wykup resztówek. Chcemy mieć we wszystkich kluczowych spółkach 100 proc. udziału.

Chodzi o odkupienie od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych w niektórych istotnych spółkach zależnych, należących do PGE. Pozostałe środki z kwoty prawie 6 mld zł będą jednym ze źródeł finansowania programu inwestycyjnego spółki.

Kurs praw do akcji PGE wzrósł w piątek na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 12,83 proc. do 25,95 zł. W ramach oferty publicznej PGE zaoferowała 259 mln 513 tys. 500 akcji serii B, które stanowić będą 15 proc. w podniesionym kapitale spółki. Cena emisyjna akcji wyniosła 23 zł. W transzy inwestorów instytucjonalnych przydzielono 220 mln 586 tys. 475 akcji, a w transzy inwestorów indywidualnych 38 mln 927 tys. 25 akcji.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. Spółka dostarcza prąd dla ok. 5 mln odbiorców. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.