Czy w czasach kryzysu znajdą się chętni na kupno Enei?

Balon enea pl

fot: enea.pl

Enea odsprzeda pakiet akcji EC Białystok, jeśli wcześniej uda jej się pozyskać walory WPEC Legnica

fot: enea.pl

Chociaż do zapisów na akcje Enei nie ustawiają się kolejki przed domami maklerskimi, Ministerstwo Skarbu Państwa jest spokojne o wynik debiutu giełdowego.

Dziś kończą się zapisy na akcje Enei. Do kupienia jest 149,2 mln akcji nowej emisji, czyli nieco ponad 30 proc. kapitału spółki, która zaopatruje w prąd Polskę północno-zachodnią (należy do niej m.in. elektrownia Kozienice, druga co do wielkości w Polsce).

W transzy dla inwestorów indywidualnych i finansowych można się zapisać na kupno akcji po 15,4 zł - to 20 proc. mniej, niż wynosi cena pierwotna. Jeżeli Enei udałoby się sprzedać wszystkie akcje i zadebiutować na warszawskiej giełdzie, udział skarbu państwa stopniałby do 60,8 proc, zaś udział pracowników - do 8,5 proc. - napisała \"Gazeta Wyborcza\".

Czy w czasach kryzysu znajdą się chętni na kupno Enei? Z informacji \"Gazety\" wynika, że inwestorzy indywidualni są ostrożni. - Zainteresowanie nie jest duże - mówili nam pracownicy kilku biur maklerskich.

Resort skarbu nie traci jednak optymizmu. - Na czwartek, na godzinę 14 możemy być spokojni o wynik debiutu Enei na warszawskiej giełdzie - zapewniał wczoraj \"Gazetę\" Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że znaczną część emisji chcą kupić europejskie spółki energetyczne. Wymienia się m.in. szwedzkiego Vattenfall, belgijsko-francuski Electrabel oraz czeski CEZ.

Resort skarbu i Enea chcą żeby branżowych inwestorów było co najmniej dwóch, żeby zwiększyć konkurencję za rok, gdy resort skarbu będzie ostatecznie prywatyzował spółkę (sprzedając swój udział).

Zagraniczne firmy energetyczne mają jednak kłopot, bo udział w ofercie Enei nie gwarantuje im, że za rok zostaną strategicznym inwestorem. - Decyzję ogłosimy 3 listopada - powiedział nam Torbjorn Wahlborg, szef polskiego Vattenfalla. - Jeśli wejdziemy do Enei, chcemy mieć minimum 10 proc. akcji. Vattenfall chce też mieć wpływ na zarządzanie spółką. Oficjalnie inwestor, który kupi akcje Enei, może liczyć jedynie na jedno miejsce w radzie nadzorczej oraz oczywiście udział w WZA. Ale resort skarbu nie wyklucza scenariusza, w którym inwestor dostanie miejsce w zarządzie spółki.

W środę minister skarbu Aleksander Grad spotkał się z przedstawicielem Vattenfalla. Szczegółów rozmów nie ujawniono, jednak - jak twierdzi Wewiór - mowa była o \"zaangażowaniu Vattenfalla w polskie spółki elektroenergetyczne\".

Ostrożniej niż MSP, ale wciąż pozytywnie szanse sukcesu debiutu Enei oceniają ekonomiści. - Daję im więcej niż 50/50. Skoro zdecydowali się na 20-proc. dyskonto, to znaczy, że mają informację, że właśnie po takiej cenie inwestorzy są zainteresowani kupnem akcji - mówi \"Gazecie\" Robert Gwiazdowski doradzający w transakcjach prywatyzacyjnych.- Ewentualne zainteresowanie inwestorów finansowych może zwiększyć to, że inwestor strategiczny, który kupi pakiet akcji skarbu państwa, za rok ogłosi wezwanie na akcje znajdujące się w obrocie giełdowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.