COP19 czyli próba...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obok PKiN coraz więcej biurowców...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rozpoczynający się w poniedziałek (11 listopada) w Warszawie ONZ-owski szczyt klimatyczny COP19 nie ma w planach żadnych przełomowych decyzji. Konferencja będzie natomiast próbą określenia, jak ma wyglądać globalne i wiążące prawnie porozumienie ws. ochrony klimatu.

- W Warszawie trzeba ustalić dokładny harmonogram globalnych negocjacji nowego porozumienia, a także naszkicować jego ramy, które określą - jaką formę powinien mieć, czy przez jaki czas ma obowiązywać - napisał w piątek na blogu rządu minister środowiska Marcin Korolec. Polska - która w poniedziałek obejmie prezydencję COP (Conference of Parties) - przez rok będzie przewodzić procesowi negocjacji, który ma się zakończyć porozumieniem na konferencji w Paryżu w 2015 r.

Zarówno przedstawiciele polskiego rządu, jak i eksperci podkreślali, że COP w Warszawie nie podejmie żadnych przełomowych decyzji, natomiast z przebiegu i konkluzji konferencji będzie można wnioskować, czy porozumienie w Paryżu za dwa lata jest w ogóle realne.

COP19 otworzy w poniedziałek o godz. 10 przewodniczący poprzedniej konferencji w Dausze Abdullah bin Hamad Al-Attiyah. Rozpocznie się od spraw proceduralnych - m.in. wyboru przewodniczącego - zarówno COP, jak i jednoczesnego 9. Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP9). Funkcje te obejmie minister Marcin Korolec. Nastąpi przyjęcie porządku obrad i organizacji pracy. COP skieruje odpowiednie zagadnienia do organów pomocniczych.

Podobny przebieg będzie miało otwarcie CMP9. Także tu, po przyjęciu porządku i sposobu organizacji pracy, zagadnienia zostaną przekazane odpowiednim organom pomocniczym, które będą pracować równolegle z COP19 i CMP9.

Najważniejsze organy, które spotkają się w Warszawie, to SBSTA (Pomocniczy Organ ds. Doradztwa Naukowego i Technicznego), Pomocniczy Organ ds. Realizacji Postanowień (SBI) oraz Doraźna Grupa Robocza ds. durbańskiej platformy działania (ADP). Będą obradować równolegle podczas sesji COP19, czyli do 19 listopada.

Wtedy też zacznie się najważniejsza część całej konferencji - tzw. High Level Conference, z udziałem wysokich rangą przedstawicieli państw - stron Konwencji Klimatycznej ONZ. Zaprezentują oni swoje stanowiska i w piątek 22 listopada COP19 powinien zakończyć się przyjęciem raportów z poszczególnych sesji i ramowego raportu z całej konferencji.

Uczestnicy spotkania zajmą się działaniami, skupionymi w sześć grup: ograniczeniem wpływu na środowisko (emisji) - w tym przedłużeniem Protokołu z Kioto, przystosowaniem do zmian klimatycznych, kwestiami finansów i technologii, instrumentami gospodarczymi, kwestiami przejrzystości działań oraz oceną działań na lata 2013-2015.

Z państw rozwiniętych bezwarunkowe przedłużenie obowiązywania Protokołu z Kioto zadeklarowały tylko UE, Islandia i Szwajcaria, inne - jak Kanada czy USA - stawiają warunki, np. globalne porozumienie ws. emisji. Natomiast 57 krajów rozwijających się oraz równolegle grupa takich państw z Afryki zadeklarowały różne działania na rzecz obniżania emisji i oszczędności energii adekwatnie do swoich możliwości i sytuacji. W związku z takim obrotem sprawy, wielu obserwatorów uważa Protokół z Kioto za martwą literę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.