Ciepłownictwo: 22 budynki na osiedlu Juliusz będą wpięte do sieci

1499148773 juliusz um sosnowiec

fot: UM Sosnowiec

Kilkadziesiąt domów na osiedlu Juliusz w Sosnowcu pozbędzie się węglowych piecy dzięki podpięciu do sieci ciepłowniczej

fot: UM Sosnowiec

W Sosnowcu do sieci centralnego ogrzewania zostaną podłączone 22 budynki na osiedlu Juliusz. Wewnętrzne instalacje ciepła zbuduje w nich partner prywatny - w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

To część działań sosnowieckiego samorządu związana z redukcją niskiej emisji. Władze Sosnowca zapowiedziały, że w najbliższych latach na walkę z niską emisją wydadzą ponad 170 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na termomodernizacje, zakupy niskoemisyjnych autobusów oraz na modernizacje systemów ogrzewania i ulicznego oświetlenia.

Część działań dotyczy miejskich bloków na osiedlu Juliusz. Od zeszłego roku przeprowadzono ich termomodernizację.
- Dzisiaj można powiedzieć, że jesteśmy zupełnie w innym miejscu, niż gdyby spojrzeć na tę dzielnicę kilkanaście miesięcy temu - powiedział podczas poniedziałkowej (3 lipca) uroczystości podpisania kolejnej umowy prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Pożegnanie ze starymi piecami
- Bardzo się cieszę z tego kolejnego etapu - wprowadzenia uciepłownienia do budynków - dodał Chęciński przed podpisaniem umowy Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych ze spółką ZEC Katowice na dostawy ciepła. Wskazał, że mieszkańcy powinni cieszyć się centralnym ogrzewaniem do końca listopada tego roku. Później ma nastąpić demontaż starych tradycyjnych pieców.

Prezydent Sosnowca wskazał, że budowa wewnętrznych instalacji w budynkach została przygotowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak zaznaczyła dyrektor sosnowieckiego MZZL Joanna Sekuła, to pierwszy projekt PPP w Polsce dotyczący energomodernizacji w sektorze mieszkaniowym - dotychczasowe dotyczyły budynków użyteczności publicznej.

W sosnowieckim rozwiązaniu prywatny partner w 22 budynkach mieszkalnych na osiedlu Juliusz wykona instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także węzły i olicznikowanie - wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią.

Budowa do końca listopada
- Chodzi o to, aby zużycie energii w sezonie grzewczym było nie większe niż wynikające z audytów energetycznych. Gmina płaci w całości za fazę budowy instalacji - do 30 listopada tego roku. Od 1 grudnia rozpoczyna się faza zarządzania, w której mamy ustaloną opłatę za dostępność i ew. kary dla zarządzającego wynikające z przekroczenia wartości referencyjnych - wyjaśniła dyrektor MZZL.

Chęciński przypomniał w poniedziałek, że inne działania miasta zmierzające do redukcji niskiej emisji wiążą się z rozpoczętym w tym roku remontem ulic w ścisłym centrum Sosnowca - do sieci centralnego ogrzewania podłączane mają być tamtejsze kamienice. Już wcześniej miasto wpięło do sieci 26 innych budynków wielorodzinnych.

- To jeden z głównych elementów walki z niską emisją; bo nie ma lepszego sposobu na walkę z niską emisją, jak likwidacja pieców, które tak naprawdę są głównym generatorem zanieczyszczeń generujących smog - podkreślił Chęciński.

Ponadto, miasto prowadzi m.in. współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 termomodernizacje 21 miejskich obiektów, m.in. budynku Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej, siedmiu budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, 11 placówek oświatowych oraz dwóch przychodni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.